Sport w przedwojennych Biskupicach Ołobocznych

2523

Ćwiczenia młodzieży szkolnej z nauczycielką Klementyną Okrucińską


W zdrowym ciele zdrowy duch. Ta rzymska sentencja jest idealnym podsumowaniem działań przedwojennych pedagogów z Biskupic Ołobocznych. Poświęcali oni swój czas aby nie tylko edukować młodzież, ale także żeby miała ona rozwijające zajęcia po lekcjach. Wiedzieli jak ważne jest stwarzanie młodym możliwości pozytywnego wyładowywania emocji. Tak to zjawisko opisał w kronice szkolnej kierownik placówki Okruciński: „W ten sposób skierowana młodzież ku celowym i zdrowym rozrywkom, wyrabiającym mięśnie została odciągnięta od bezmyślnego i szkodliwego wałęsania się po wsi i gry w karty w gościńcu”. Takie zadania trudno było wykonywać bez właściwego sprzętu i odpowiedniej infrastruktury. Dlatego też w 1938 r. w związku z utworzeniem w gminie Czekanów wzorowego ośrodka wychowania fizycznego zaplanowano budowę w Biskupicach Ołobocznych boiska sportowego przepisowych wymiarów z bieżnią. Ponieważ istniejące boisko przy szkole okazało się za szczupłe, kierownik miejscowej szkoły Pan Okruciński z własnej woli odstąpił za darmo 2 morgi gruntu przyznanego mu na własny użytek. Mimo upływu 80 lat sprawy mają się podobnie. Młodzież jest gotowa i chętna do podjęcia aktywności fizycznych, ale infrastruktura nie jest w pełni na to przygotowana. Dzięki zaangażowaniu wielu osób i zapałowi młodzieży udało się wskrzesić działalność sportową w naszej wiosce. Przychylność władz naszej Gminy oraz jej zapewnienia o dalszym rozwoju infrastruktury sportowej przy naszej Szkole Podstawowej pozwalają optymistycznie spoglądać w przyszłość. Boisko trawiaste do piłki nożnej, boisko wielofunkcyjne do pozostałych gier zespołowy czy elementy lekkoatletyczne w obecnych czasach powinny byś standardem. Tym bardziej, że już blisko 80 lat temu widziano zasadną potrzebę takich działań dla dobra dzieci i młodzieży. Wracając jednak do historii, zobaczmy jak wyglądały zawody sportowe w 1937 r..

Lekkoatletyka i piłka siatkowa

„Zachęcona przez szkołę młodzież wzięła udział w zawodach lekkoatletycznych i siatkówce urządzonych w Gminie Czekanów. Są to I gminne zawody w Województwie poznańskim. Zaprawą lekkoatletyczną i ćwiczeniami gry w siatkówkę zajął się kierownik szkoły. Młodzież zbierała się wieczorami po pracy ćwicząc z zapałem na boisku szkolnym. Rozgrywki między drużynami poszczególnych gromad gminy Czekanów odbyły się co niedzielę w innej miejscowości od 3 maja. Końcowa rozgrywka nastąpiła w Czekanowie, którą zaszczycił swą obecnością Pan Starosta, Wicestarosta i Komendant powiatowy P.W i W. T. Puchar przejściowy w grze w siatkówce po zaciętych walkach zdobyła drużyna z Biskupic Ołobocznych. Równocześnie tytuł mistrza Gminy oraz koszulki z odznakami przypadły tejże drużynie. W lekkoatletyce zdobyła drużyna Biskupice II miejsce a jednocześnie tytuł mistrza w indywidualnych rozgrywkach. … Od ostatniego zwycięstwa zapał urósł tak, że na rok przyszły zapowiadają się już nowe drużyny w licznie 6 ściu. Równocześnie kierownik szkoły Okruciński rzucił na terenie gminy myśl urządzenia gry w siatkówkę dla drużyn żeńskich co również zapowiada się pomyślnie na rok następny.”

Adam Okruciński i Józef Mularczyk
Na środku po lewej kierownik szkoły Okruciński i obok Józef Mularczyk, 1938 r.

Zawody pływackie w rzece Ołobok

„Wyniki I-szych zawodów pływackich gminy Czekanów, które odbyły się w niedzielę dnia 21 sierpnia br [rok 1938 przyp. red.]. w strumyku Ołobok, są następujące: 200 metrów stylem klas.: 1) Hewner Zygmunt, Lewków; 2) Szczepaniak Jan, Biskupice Ołoboczne; 3) Lisiecki Stanisław., Biskupice Ołoboczne – 100 m styl. dow.: 1)Hewner Zygm., Lewków; 2) Lisiecki Stanisław, Biskupice; 3) Szczepaniak Jan, Biskupice, – Stylem grzbietowym: 1) Hewner Zygmunt, Lewków; 2) Szczepaniak, Biskupice; 3) Kubiak, Biskupice. 50 m dla młodzieńców: 1) Pietrzak Marian, Lewków; 2) Hewner Zdz., Lewków; 3) Chlebowski, Biskupice Oł. – Odznakę pływacką P. Z. P. zdobyło 14 zawodników. W zawodach brało udział 31 pływaków, co jak na ośrodek wiejski, jest liczbą bardzo dużą. Zawody prowadzili pp.: Okruciński, Leczykiewicz i Machnik”

Autor tekstu: Grzegorz Wojciechowski, Biskupice Ołoboczne, 2020r.

Redakcja: Mateusz Wojciechowski – www.mateuszwojciechowski.pl