84 rocznica wybuchu II wojny światowej 1 września 1939r. Pamiętamy!

217

84 lata temu spokojny sen mieszkańców Polski został zburzony, pierwszy atak przypadł o 4.45 na Westerplatte, po czym kolejne miejsca naszej ukochanej ojczyzny znalazły się pod zasięgiem bombardowań wroga.

„Rano 1 września 1939 r. obudził mnie huk samolotów. W chwilę potem usłyszałem przeraźliwy świst i wybuch bomby na terenie ogrodu szpitalnego. Była to pierwsza bomba, która w ogóle padła na Wieluń. Po wybuchu bomby część budynku, w którym ja mieszkałem, a mieszkałem na terenie szpitala w budynku gospodarczym, zaczęła się walić. […] Przed budynkiem zastałem kilka płaczących sióstr szpitalnych. Kazałem im biec do ogrodu i kłaść się na ziemię, sam zaś chciałem się udać do szpitala. Zobaczyłem jednak nawracające samoloty i również pobiegłem do sióstr do ogrodu i położyłem się na ziemi. Słyszałem w tym czasie krzyki i jęki z zawalonego budynku gospodarczego, gdzie zostały przywalone gruzem pracownice kuchni, które od wczesnych godzin rannych przygotowywały śniadanie. Nawracające samoloty powtórnie zrzuciły bomby na szpital. […] Gdy minął pierwszy nalot […] udałem się do płonącego szpitala. Na schodach przed wejściem leżał zabity człowiek. Nie był to jednak chory, lecz ktoś, kto przybiegł tu z miasta. Na chodniku przed szpitalem również leżeli zabici. […] W zawalonym szpitalu jakakolwiek pomoc z naszej strony była bezskuteczna. Drugi budynek szpitalny, gdzie było położnictwo, miał całkowicie zerwany od podmuchu eksplodującej bomby dach” (zeznania świadka Zygmunta Patryna, 1974 r., archiwum IPN) fragment zapisów zeznań świadka niedalekiej nam miejscowości Wieluń

1-wszy września dla nas Polaków powinien być datą, w której oddajemy hołd i pamięć ludziom, którzy w II Wojnie Światowej oddali to co mieli najcenniejsze czyli swoje życie, często w bestialski sposób mordowani. Pamiętajmy by ich godność, z której zostawali odzierani przez oprawcę była dla nas ważnym punktem odniesienia do naszego życia dzisiejszego.

Ku czci i pamięci osób związanych z naszą miejscowością, a zmarłych podczas II Wojny Światowej apelujemy do mieszkańców o oddanie należytej czci i pamięci, pomódlmy się o dusze, ale i zapalmy światło na miejscach pamięci.

W Biskupicach Ołobocznych miejscem upamiętnienia naszych bohaterów bo tak trzeba ich nazywać, gdyż oddali życie za swój kraj za swoją ukochaną ojczyznę znajduje się przy Pomniku Pamięci Poległych. Mijając dziś to miejsce przeżegnajmy się, a jeśli mamy możliwość zapalmy im światło pamięci.

zdjęcia autorstwa Grzegorza Wojciechowskiego

Redaktor:

Monika Kaczmarek – Redaktor portalu BiskupiceOloboczne.pl

źródło informacji :https://polskiemiesiace.ipn.gov.pl/mie/wszystkie-wydarzenia/wrzesien-1939/kalendarium/poczatek-ii-wojny-swiat/118319,1-wrzesnia-1939-piatek.html