U progu romantycznej Europy – V Festiwal Polskiego Radia Chopin

17

„U progu romantycznej Europy: rok 1824 i okolice. Beethoven i Chopin” to hasło tegorocznej, 5. edycji Festiwalu Polskiego Radia Chopin. Wydarzenie, które po raz kolejny odbędzie się Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie, potrwa od 10 do 14 kwietnia.

Rok 1824 był czasem szczególnie brzemiennym dla obu twórców. Zaledwie 14-letni Chopin naszkicował wówczas swoje pierwsze arcydzieło – uznawany za jeden z najpiękniejszych w całej historii Mazurek a-moll (opublikowany kilka lat później jako op. 17 nr 4), z kolei Beethoven ukończył i doprowadził do prawykonania (7 maja 1824) monumentalnej i epokowej IX Symfonii d-moll op. 125, której fragment finału do tekstu Schillerowskiej Ody do radości, w 1986 roku stał się Hymnem Unii Europejskiej.

Podczas pięciodniowego festiwalu zabrzmią dzieła komponowane około 1824 roku, niekiedy pisane specjalnie z myślą o Księciu Radziwille, który bardzo popierał zarówno Chopina, jak i Beethovena. Zabrzmi Mazurek a-moll Chopina, a także dzieła komponowane przez Beethovena 200 lat temu – m.in. wspaniałe Bagatele op. 126. Niezwykłym rarytasem będzie prezentacja Uwertury imieninowej op. 115 z 1814 roku autorstwa Beethovena, zadedykowanej księciu Antoniemu Radziwiłłowi. To utwór ważny w dwójnasób: nie tylko dlatego, że jest jedynym dziełem wielkiego wiedeńskiego klasyka napisanym na zamówienie Polaka, ale także dlatego, że po raz pierwszy, na dekadę przez IX Symfonią, pojawia się w nim tak ważny dla zjednoczonej Europy temat Ody do radości.

Na program festiwalu złoży się pięć koncertów, w których muzyka Beethovena i Chopina stanowić będzie repertuarową dominantę (oczywiście pojawią się też dzieła innych kompozytorów).

Wszystkie koncerty V Festiwalu będą transmitowane o 19.00, na antenie Polskiego Radia Chopin. W przerwach koncertów nadawane będą rozmowy z muzykami, prowadzone przez Marcina Majchrowskiego, który na co dzień związany jest z radiową Dwójką

Zapraszamy do zapoznania się z programem wydarzenia (załącznik).

źródło :https://calisia.pl/u-progu-romantycznej-europy-v-festiwal-polskiego-radia-chopin,66524