„Eliza Radziwiłł. Młodzieńcza miłość cesarza Wilhelma I” – premiera książki w Antoninie

104

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu oraz Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego zapraszają na premierę książki Leo Hirscha „Eliza Radziwiłł Młodzieńcza miłość cesarza Wilhelma I w tłumaczeniu dr Eweliny Wanke, red. Witold Banach – 1 marca 2024, godz. 18.00, Pałac Myśliwski książąt Radziwiłłów w Antoninie.

W programie:
• rozmowa z dr Eweliną Wanke
• rozmowa z Witoldem Banachem
•  poczęstunek

Historia romansu, którym dwieście lat temu ekscytowała się europejska arystokracja.

Niezwykła historia, której nie oprał się również Leo Hirsch (ur. 1903) – pochodzący z Ostrowa pisarz i krytyk literacki. Syn miejscowego kupca, absolwent Katolickiego Gimnazjum Królewskiego w swojej twórczości kilkakrotnie sięgał o wątki związane z rodzinnymi stronami. Po odzyskaniu niepodległości, jak większość Żydów, wraz z rodziną wyemigrował do Berlina, gdzie zaczął robić karierę literacką, przerwaną przedwczesną śmiercią w 1943 roku.

Hirsch sięga po historię Radziwiłłów ze znawstwem lokalnego historyka. Porusza się po Antoninie swobodnie, pokazując, że dobrze zna opisywane przez siebie miejsca. Zabiera przy tym głos w dyskusji o równości urodzenia Elizy i Wilhelma, opowiadając się po stronie Radziwiłłów. Broni ich przed atakami zarówno ze strony im współczesnych, jak i niemieckiej historiografii. Nie po raz pierwszy autor wykazał się przy tym ogromną skrupulatnością w zbieraniu materiału do publikacji. Hirsch wyraźnie fascynował się zarówno historią, jak i biografistyką. Wielokrotnie, wykorzystując ku temu rocznice urodzin czy śmierci, publikował biogramy bliskich mu twórców. Przy tym starał się wniknąć w opisywane przez siebie postaci, poznać ich usposobienie, przeanalizować drogę ich życia. Zastanawiał się, jak konkretne wydarzenia mogły wpłynąć na ich procesy decyzyjne.

                                                                                                                    dr Ewelina Wanke O Autorze (fragment)

Wstęp wolny!

Projekt współfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Wsparcie projektu, partner niemiecki: Stiftung Martin-Opitz-Bibliothek An-Institut der Ruhr-Universität Bochum.

źródło : https://calisia.pl/eliza-radziwill-mlodziencza-milosc-cesarza-wilhelma-i-premiera-ksiazki-w-antoninie,66118