Już w sobotę Potańcówka w Bibliotece!

210

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka i Dom Tańca w Kaliszu zapraszają na potańcówkę w Bibliotece Głównej w sobotę, 22 kwietnia, o godzinie 19.00.

autor zdjęć – Mariusz Jankowski

Czym jest Dom Tańca w Kaliszu?

To grupa zapaleńców zainteresowanych tradycyjną muzyką wiejską w jej niestylizowanym ujęciu. Co to znaczy? W myśli przeciętnego słuchacza muzyka ludowa kojarzy się np. z Zespołem Pieśni i Tańca Mazowsze. Ów przykład opiera się jednak na przetworzonym materiale. Źródłem, dźwiękami niepoddanymi dyscyplinie muzycznej, muzyką „in crudo” zainteresowało się wielu młodych ludzi z miast. Odkrywali ją na nowo, najczęściej poprzez uczenie się od żyjących jeszcze mistrzów – weselnych muzykantów, śpiewaczek, tancerzy. Węgierskie Domy Tańca dały przykład polskim, jak można obchodzić się z muzyką wsi w miastach. I tak w latach 90. XXI wieku powstały pierwsze Domy Tańca w Polsce, które dają możliwość zobaczenia i poczucia na własnej skórze prawdziwej, etnicznej muzyki wsi. Muzyka wiejska w swoim zamyśle nie jest przeznaczona do słuchania czy oglądania poprzez kontakt aktor-obserwator. Jej dynamika na to nie pozwala. Tancerz jest współuczestnikiem jednego, wielkiego, kulturalnego zjawiska, przy okazji mającym możliwość „wyszalenia się” przy tańcach wirowych. Tym właśnie są Domy Tańca – wykorzystują muzykę ludową w jej pierwotnym przeznaczeniu.

Dom Tańca w Kaliszu powstał niedawno z inicjatywy kilku osób zainteresowanych muzyką wiejską na obszarze tzw. ziemi kaliskiej. Ma już za sobą organizacje potańcówek w różnych instytucjach kulturalnych w naszym mieście. Na najbliższej potańcówce zagra nowa kapela „Chleb Powszedni” złożona z młodych mieszkańców Kalisza i okolic. Natomiast niecodzienną okazją będzie usłyszenie Kapeli Tomczyków – formacji złożonej z jednych z ostatnich wiejskich muzykantów i ich potomków. Jej lider, Józef Tomczyk, może pochwalić się szerokim portfolio w nauczaniu muzyki ludowej wśród młodych ludzi. Można powiedzieć „prawdziwa gwiazda”.

W sobotę, 22 kwietnia, w Bibliotece Głównej w Kaliszu o godzinie 19.00 będzie można doznać muzyki ludowej w jej nieprzetworzonej formie i poczuć się, jak na dawnej zabawie na wsi.

źródło : https://calisia.pl/juz-w-sobote-potancowka-w-bibliotece,61919