Strona główna Aktualności Uroczystości 100-lecia Bitwy Warszawskiej w Biskupicach Ołobocznych

Uroczystości 100-lecia Bitwy Warszawskiej w Biskupicach Ołobocznych

Bitwa Warszawska to niezaprzeczalnie jedno z największych zwycięstw w historii Polski. Bitwa, która uratowała Polskę i Europę przed bolszewizmem i pozwoliła nam zachować niepodległość. Na wygraną złożyło się wiele czynników takich jak rozpracowanie szyfrów wojennych armii rosyjskiej, genialna strategia naszych generałów, ale też wielkie zaangażowanie ochotników. W Biskupicach Ołobocznych również odpowiedziano na apele państwowe o podjęciu broni. Stasiak, Matczak, Michrzak, Matuszczak i Wróblewski. To nazwiska poległych ochotników z naszej wsi, którym los kraju nie był obojętny. Zginęli na polu chwały w obronie Lwowa i Warszawy.
15 sierpnia 2020 r., 100 lat po tych wydarzeniach godnie upamiętniliśmy tych bohaterów. Uroczystości rozpoczęliśmy od mszy św. w intencji ojczyzny, na której w czasie kazania ksiądz proboszcz Damian Marynowski przypomniał o tych ważnych wydarzeniach dla wszystkich Polaków. Następnie udaliśmy się pod pomnik, gdzie złożyliśmy wiązankę kwiatów w imieniu całej wsi, dziękując w ten sposób naszym miejscowym żołnierzom za ich służbę w obronie Polski.

Galeria:

Więcej informacji o lokalnych bohaterach i udziale żołnierzy z Wielkopolski w obronie kraju 1919-1920: LINK

Daj like i udostępnij, żeby więcej osób mogło przeczytać ten artykuł:

Nasi partnerzy

Najnowsze

Festyn Północ – Południe 2021

PÓŁNOC GÓRĄ!!!W niedzielę czwartego lipca br. odbył się już po raz 15 FESTYN RODZINNY PÓŁNOC – POŁUDNIE. Przez naszą wieś Biskupice Ołoboczne...

Turnieje z okazji 100-lecia KKS Pogoń Nowe Skalmierzyce

19-20 oraz 26-27 czerwca br. na stadionie w Nowych Skalmierzycach rozgrywały się turnieje z okazji 100-lecia KKS Pogoń Nowe Skalmierzyce. W pierwszy...

Absolutorium dla burmistrza Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce

16 czerwca 2021 r. burmistrz Jerzy Łukasz Walczak uzyskał od radnych jednogłośne wotum zaufania oraz absolutorium za wykonanie budżetu w roku ubiegłym....

Relacja z “Dnia Matki 2021” – poczęstunku zorganizowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich Biskupice Ołoboczne.

6 czerwca z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich w Biskupicach Ołobocznych w sali wiejskiej odbyło się spotkanie dla wszystkich mam z naszej wsi. Impreza...