Patrz tylko sercem. „Mały Książę” już wkrótce na scenie CKiS

193

Już od kilku miesięcy trwają przygotowania do spektaklu „Mały Książę” w reżyserii Kamy Kowalewskiej. W spektaklu aktorami są dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Kalisza i regionu.

Projekt „Mały Książę” powstał z myślą o uczniach, którzy po przeczytaniu lektury nie pamiętają treści. – Każdy człowiek ma trzy kanały percepcyjne: wzrokowy, słuchowy i kinestetyczny., ale każdy człowiek ma taki swój preferencyjny kanał dzięki któremu pobiera informacje z otoczenia – mówi Kama Kowalewska, autorka scenariusza, pomysłodawczyni, kompozytorka muzyki i autorka tekstów do spektaklu „Mały Książę”.

W szkole zazwyczaj wszystkie treści kierowane są do kanału słuchowego i wzrokowego uczniów. – Często niestety pomijany jest kanał kinestetyczny czyli doświadczanie poprzez odczuwanie i emocje temu towarzyszące – dodaje Kama Kowalewska.

Autorka scenariusza doszła do wniosku, że wykorzystując swoje umiejętności aktorskie, teatralne, mogłaby zrealizować projekt, w którym emocje będą żywe i będą trafiały do każdego odbiorcy.

– Będą światła, muzyka, interakcja z publicznością, a emocje automatycznie się udzielą i poprzez scenę dotrą do każdego. Poza tym z racji tego, że na scenie występuje młodzież, młodzi ludzie siedzący na widowni będą bardziej utożsamiać się z postaciami odgrywanymi przez ich rówieśników – opowiada autorka spektaklu.

„Mały Książę” to lektura, zawierająca mnóstwo ponadczasowych wartości. – Lektura ta jest bliska memu sercu, a wartości, które niesie spektakl są aktualne i dla młodszych i dla starszych. Ja przede wszystkim koncentruję się na patrzeniu sercem. Chciałabym, żeby młodzież rozumiała ten przekaz – opowiada Kama Kowalewska. – To młode pokolenie kieruje się intuicją, potrafi liczyć na samego siebie, myślę, że młodzież jest bardziej świadoma niż starsze pokolenie, bo zarówno jedni jak i drudzy wychowali się w zupełnie innej kulturze. To serce powinno być naszym przyjacielem, to serce powinno być naszym kompasem życiowym. Autorce scenariusza zależy na tym, aby wyeksponować takie wartości jak przyjaźń, miłość, odpowiedzialność za to, że jeżeli mamy z kimś zbudowane więzi to będąc daleko od siebie te więzi przetrwają, bo taka więź jest jak niewidzialna nitka, która będzie już zawsze obecna.

Aktorami w spektaklu są dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Kalisza i okolic. Patrzenie sercem, według Kamy Kowalewskiej odnosi się również do tego, aby przez pryzmat serca właśnie spojrzeć na wielką pracę, którą w przygotowania do spektaklu włożyli młodzi Artyści. – Spójrzmy sercem  na to ile dzieci włożyły w to energii, pracy i zaangażowania”

Powieść „Mały Książę” jest powieścią bardzo plastyczną i każdy człowiek może interpretować jak chce, może to odnieść do swojego życia, do swoich doświadczeń w zależności od tego czy jest młody czy bardziej dojrzały, stąd ponadczasowość tego dzieła.

Premiera „Małego Księcia” już 20 października, o godzinie 18:00 w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki.

źródło : https://calisia.pl/patrz-tylko-sercem-maly-ksiaze-juz-wkrotce-na-scenie-ckis,63604