Kubański klimat zagości na Święto Rzeki Prosny

192

26 sierpnia o godzinie 20:00 pojawi się scena na rzece Prośnie, przy Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego. Usłyszymy kubańskie klimaty muzyczne a to wszystko w ramach Święta Rzeki Prosny 2023.

Projekt JoséTorres & Havana Dreams – Salsa Symfonicznie składa się z najbardziej znanych kompozycji wybitnych artystów z największej wyspy na morzu karaibskim – Kuby. Program powstał z tęsknoty JoséTorresa za swoim ojczystym krajem, za muzyką i mieszkańcami Kuby oraz własną, kubańską rodziną, z którą przyszło się żegnać muzykowi, kiedy podjął decyzję o emigracji do Europy. Utwory pochodzą z czasów, kiedy muzyka tradycyjna odgrywała ważną rolę zarówno artystyczną, jak i społeczną. W programie przeważają utwory traktujące o miłości, takie jak Como fue (Beny More), Quiereme Mucho (Gonzalo Roig), Aquellos ojos verdes (Adolfo Utrera i Nilo Menendez), czy współczesna kompozycja Mi primer amor (Mayito Rivera), ale także utwory obyczajowe, jak Me voy pal Pueblo (Marcelino Guerra), El Manisero (Moises Simons). Na finał koncertu usłyszymy jedną z najsłynniejszych kompozycji muzyki latynoskiej i karaibskiej – Guantanamera (Joseito Fernandez), wyrażającą tęsknotę kompozytora do dziewczyny pochodzącej z miasta Guantanamo, leżącego na wschodzie wyspy Kuby.

José Torres & Havana Dreams

Artysta pochodzący z Kuby, wirtuoz instrumentów perkusyjnych, od wielu lat mieszkający na stałe w Polsce. Założyciel pierwszej w Polsce orkiestry grającej salsę „Jose Torres y Salsa Tropical”. Występując od ponad 30 lat na polskiej scenie muzycznej współpracował z wieloma gwiazdami estrady m.in. Marylą Rodowicz, Kayah, Ewą Bem, Urszulą, Maanamem, Ryszardem Rynkowskim, Stanisławem Soyką, Grzegorzem Ciechowskim, Raz Dwa Trzy, Mietkiem Szcześniakiem, Blue Café i wieloma innymi. Koncertował i nagrywał również z czołówką muzyków jazzowych: Tomaszem Stańko, Wojciechem Karolakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Jarosławem Śmietaną, Leszkiem Możdżerem. Koncerty w wykonaniu José Torresa to podróż do ciepłych krajów, do ulic Hawany, gdzie słońce oraz zapach kawy i cygar nie pozostawia cienia wątpliwości, że jesteśmy w krainie radosnej muzyki, ciepła i beztroski.

Organizatorem koncertu z okazji Święta Rzeki Prosny jest Miasto Kalisz.

Współorganizatorem wydarzenia jest Ośrodek Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu.

Koncert José Torres & Havana Dreams – Salsa Symfonicznie odbędzie się w plenerze, na scenie umieszczonej na rzece Prośnie, przy Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego.

Wstęp wolny.

źródło : https://calisia.pl/kubanski-klimat-zagosci-na-swieto-rzeki-prosny,63427