31. Międzynarodowy Festiwal Artystycznych Działań Ulicznych LA STRADA – CIAŁO I UMYSŁ.

141

31. Międzynarodowy Festiwal Artystycznych Działań Ulicznych LA STRADA – CIAŁO I UMYSŁ. W sobotę zapraszamy na edukacyjne i interaktywne spektakle familijne, cyrkowe, z muzyką na żywo, piękne widowisko z ogniem i bodypaintingiem, „mocne” widowisko dla dorosłych, barwną paradę, koncert tatarski i happeningi.

15.06 (sobota)

Polana w Parku Miejskim przy rzeźbie „Spoczywająca”  

zabierzcie ze sobą kocyki, leżaki, krzesełka turystyczne…

godz.16.00 

Poznański Teatr Aktora – „Baśnie Andersena”, spektakl familijny

Baśnie Andersena

Spektakl złożony jest z trzech baśni:

„Świniopas”

Problem sztucznego piękna i powierzchowności, który często widać już u dzieci w wieku wczesno szkolnym. Tworzenie liderów na podstawie markowych ubrań czy drogich telefonów, a nie życzliwości wobec innych, aspiracji czy wyników w nauce.

„Nowe Szaty Króla”

Coraz bardziej narastający problem tego co wirtualne czyli tak naprawdę nie istniejące. Wirtualne pieniądze, wirtualne przyjaźnie, wirtualne tożsamości na portalach społecznościowych. Wirtualni bohaterowie z gier komputerowych którym kupujemy coraz większe moce, zdolności za prawdziwe pieniądze.

Brzydkie Kaczątko”

Problem wykluczenia z grupy, braku akceptacji odmienności. Spychanie na margines dzieci dobrze się uczących, dzieci z małżeństw mieszanych, a często też dzieci niepełnosprawnych.

Każda z baśni jest zagrana w innej formie teatralnej.

„Świniopas” – to tzw. „plan żywy” z niezwykle wymyślnymi kostiumami- ręki mistrzów pracowni Wrocławskiego Teatru Lalek ( jak zresztą wszystkie formy w pozostałych spektaklach) jak np. kostiumy trickowe i specjalnie projektowane peruki. „Nowe Szaty Króla” to świat teatru maski-olbrzymie formy maskowe spod których widać tylko nogi aktora. „Brzydkie Kaczątko” zagrane za pomocą lalek bunraku. Spektakl opatrzony piosenkami.

Poznański Teatr Aktora

Andrzej Wieczorek wykorzystując elementy komedii, dramatu, farsy i bajki ukazuje literaturę piękną w taki sposób, że uczniowie uważają ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek lektur.

Od prawie 20 lat pisze i tworzy przedstawienia dla dzieci i młodzieży szkolnej zgodnie ze wszelkimi wzorcami moralnymi, etycznymi i kulturowymi. Współpracując z nauczycielami, pedagogami szkolnymi oraz psychologami tworzy sztuki oparte na podstawie programowej oraz poruszające aktualne problemy młodych ludzi.

Piękne kostiumy oraz maski w otoczeniu nietuzinkowej dekoracji są przygotowywane przez artystów pracowni Wrocławskiego Teatru Lalek. Ponadto wykwalifikowani aktorzy wykorzystując grę w żywym planie, elementy teatru formy i ruchu potwierdzają słowa Tadeusza Kantora, że „Teatr jest najpiękniejszą ze sztuk, albowiem balansuje między sztuką a życiem”.

Poznański Teatr Aktora, Poznański Teatr Aktora – Facebook


około godz.17.15

Teatr Fuzja – „Ciocia Jadzia”, komediowy spektakl familijny 

„Ciocia Jadzia”

Ciocia Jadzia to ciocia, o jakiej marzy każde dziecko, a przynajmniej niezależne i zadziorne dziewczynki, którym ciągle ktoś dorosły mówi, co mają robić. Ciocia Jadzia to ciepły, pełny humoru i zaskakujący spektakl, w którym oprócz tytułowej bohaterki zobaczymy inne barwne postaci jak Pelagia Rzepa, wujek Zenek czy osiedlowy urwis Łukasz Metka.

Ciocia Jadzia jest siostrą mojego tatusia. Nie wiem, jak jednocześnie można być siostrą i ciocią, ale chyba można. W każdym razie cioci Jadzi się udaje. Ciocia Jadzia jest taka duża, że nie wiadomo gdzie się zaczyna, a gdzie kończy. Trochę jak deszczowa chmura. Tylko, że deszczowej chmury można się przestraszyć, a cioci Jadzi nie, bo zawsze jest zadowolona i uśmiechnięta.

Wiek odbiorców: 4-105 lat

Scenografia i reżyseria: Anna i Tomasz Rozmianiec
Scenariusz: Anna Rozmianiec
Muzyka: Artur „Sosen” Klimaszewski
Piosenki: Jakub Woźniak
Kostiumy: Ewa Wawrow
Obsada: Jakub Woźniak, Tomasz Rozmianiec, Anna Rozmianiec

Teatr Fuzja

 jest poznańskim teatrem alternatywnym. Teatr rozpoczął działalność w 2006 r. Liderami i założycielami teatru są reżyserzy i aktorzy – Anna i Tomasz Rozmianiec. Fuzja ruchu, dźwięku, obrazu, rytmu i słowa, to język teatru, w którym zespół realizuje się najpełniej. Teatr Fuzja jest jednym z założycieli Spółdzielni Teatralnej i bierze czynny udział we wszystkich projektach tej organizacji. Wspólnie organizują Festiwal Teatrów Zależnych, produkują i prezentują spektakle na festiwalach w Polsce i za granicą. Liderzy teatru prowadzą Pracownię Młodych – projekt edukacyjno-artystyczny dla młodzieży realizowany we współpracy z instytucjami kultury.

Teatr Fuzja – Facebook


około godz. 18.10

Poznański Teatr Aktora – „Mity greckie”, komediowy spektakl familijny

„Mity greckie”

Komediowe ujęcie ponadczasowych mitów, legend i wierzeń starożytnych Greków, gdyż najłatwiej uczymy się poprzez śmiech i dobrą zabawę.
W innowacyjny sposób przedstawimy Wam jeden z najpiękniejszych tworów wyobraźni greckiej, będący skarbnicą nieśmiertelnych tematów, motywów i symboli.

Zobaczycie zabawne i pouczające sceny będące odzwierciedleniem codziennego życia bogów, bogiń i herosów. W przystępny sposób zainscenizujemy kilka najzacniejszych mitów i legend greckich, które nawet we współczesnym świecie nie straciły nic ze swojej popularności. Usłyszycie historie o czynach i postępkach licznych bohaterów, ich zmaganiach, rozterkach i obawach.

Poznacie wagę ponadczasowych wartości takich jak: męstwo, odwaga, potęga miłości czy poświęcenie. Dzięki bogatej scenografii, ikonograficznym kostiumom, antycznym maskom oraz doskonałej grze aktorskiej będziecie mieli okazję przenieść się, choć na chwilę, w czasy starożytnej Grecji.

Wykorzystane Mity : „Mit o początku świata” * „Mit o Zeusie” * „Mit o Prometeuszu” * „Mit o Heraklesie” * „Mit o Hadesie” * „Mit o Dedalu i Ikarze” * „Mit o królu Syzyfie” * „ Mit o mężnym Tezeuszu i cudownej nici Ariadny” * „ Mit o Erosie” * „Mit o Posejdonie”.

Widownia aktywnie uczestniczy w przedstawieniu,  jest przebierana w poszczególne postacie i występuje razem z aktorami.


około godz. 19.15

Fundacja Sztukmistrze – „w koloŻe”, cyrkowy spektakl familijny 

„w koloŻe”

Co jest cięższe – kilogram ołowiu, czy kilogram kota? Co to znaczy, że znak znaczy? Czemu wilk tak wyje w księżycową noc? W te i inne egzystencjalne pułapki wpadają żonglerzy o filozoficznych tendencjach. Ich pokaz to żonglerska uczta, w której liczbę rekwizytów przewyższa tylko liczba podchwytliwych pytań i zagadek zadawanych publiczności, za odpowiedzi na które – a jakże! – czekają nagrody.

Fundacja Sztukmistrze

Fundacja Sztukmistrze to organizacja pozarządowa, która powstała w celu rozwoju i promocji sztuki Nowego Cyrku. Została założona w roku 2010, będąc kontynuacją wcześniejszych działań nieformalnej lubelskiej grupy Sztukmistrze. Realizujemy projekty pedagogiczne, artystyczne, a także spotkania środowiskowe.
W roku 2012 Fundacja zorganizowała w Lublinie Europejską Konwencję Żonglerską, największy i najbardziej prestiżowy festiwal Nowego Cyrku na świecie, który po raz pierwszy w swej historii gościł w Polsce. W 2017 roku ponownie została gospodarzem EJC, włączając 40. Europejską Konwencję Żonglerską w obchody 700-lecia Lublina.

Od 2011 roku Fundacja organizuje Żonglerską Lubelską Konwencję – spotkanie miłośników nowego cyrku z Polski i zagranicy, a od 2014 Cyrkulacje – jedyny w Polsce konkurs etiud nowocyrkowych, wspierając twórców merytorycznie i finansowo. Fundacja prowadzi systematyczne warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych w ramach Akademii Sztukmistrzów, zaprasza również na cykliczne Variete – cyrkowe pokazy w kabaretowej oprawie.
Fundacja Sztukmistrze promuje metodę pedagogiki cyrku, jako efektywnej i efektownej formy edukacyjno-terapeutycznej pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Jest to połączenie nauki aktywności ruchowych (wywodzących się m. in. z cyrku) z pedagogicznymi i psychologicznymi treściami i celami. Trenerzy koncentrują się zarówno na nauce umiejętności, jak i na procesie, który zachodzi w trakcie nauki (wewnętrzne przekonania, obawy, niepewność, realizowanie celów, radość, nadzieja, sukces, wytrwałość w pracy, frustracja, porażka, motywacja, samoocena itp.)

Fundacja Sztukmistrze, Fundacja Sztukmistrze – facebook


Polana przy rzeźbie „Spoczywająca” – Plac CKiS

„Kolorowa parada” z muzyką na żywo

Fundacja Sztukmistrze & Strefa Działań Twórczych Uciechowo & Fundacja MISZ-MASZ & Stowarzyszenie Anima e Corpo & Prywatna Szkoła „Jagiellończyk & PSAK w Kaliszu & Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Kaliszu 

Po spektaklu zapraszamy do udziału w „Kolorowej paradzie”. Mile widziane kolorowe stroje, baloniki, bańki mydlane…

Strefa Działań Twórczych Uciechowo

od ponad 11 lat z powodzeniem zajmuje się szerokim wachlarzem działań animacyjnych oraz twórczych. Organizuje i prowadzi różnorodne imprezy, zapewnia eventowe atrakcje, a także szereg innych aktywności prowadząc m.in. szkolenia, zajęcia kreatywne, sensoryczne, leśne jak również warsztaty cyrkowe czy balonowe. W ofercie firmy można znaleźć: – szczudlarzy – konferansjerów – animatorów – instruktorów – artystów Strefa Działań Twórczych Uciechowo jest też pomysłodawcą i organizatorem wielu społecznych przedsięwzięć. Do najbardziej znanych niewątpliwie należy Dziecięcy Festiwal Działań Artystycznych SztukaKuka.

Uciechowo, Uciechowo – Facebook

Fundacja MISZ-MASZ

Grupa sportowo -kulturalna MISZ-MASZ powstała, by przełamywać bariery pomiędzy tym, co możemy a tym na ile nas stać. Z nami można poznać świat marzeń, zamieniając go w rzeczywistość. Pragniemy, by uczestnicy spotkań z różnymi niepełnosprawnościami i ich najbliższe otoczenie czy rodzina mogli wychodzić z domów, bez poczucia dyskryminacji i braku tolerancji. Jako grupa kulturalna występujemy ze sztuką teatralną i uczestniczymy w wielu projektach muzyczno-artystycznych.

Misz Masz grupa sportowo-kulturalna – Facebook

Stowarzyszenie Anima e Corpo

od kilku lat prowadzi działania, zajęcia oraz warsztaty artystyczno-muzyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Tworzymy projekty muzyczne oraz teatralne. Wspieramy osoby uzdolnione artystycznie naszym ogromnym doświadczeniem estradowym ( instrumentalnym i wokalnym) oraz sukcesami na wielu płaszczyznach działań kulturalnych. Tworzymy miejsce artystycznego i osobistego rozwoju w przyjaznej atmosferze. Współpracujemy z wieloma organizacjami, fundacjami, urzędami i Instytucjami kultury.

Stowarzyszenie Anima e Corpo, Stowarzyszenie Anima e Corpo – Facebook

Prywatna Szkoła Jagiellończyk

lider nowoczesnej edukacji w regionie kaliskim. Jako organizacja pożytku publicznego prowadzi przedszkole, szkołę podstawową, a także nowe WOLNE liceum ogólnokształcące.

Szkoła oferuje szeroką gamę zajęć dodatkowych, organizuje zajęcia sportowe w ramach Klubu Sportowego Jagiellończyk, prowadzi także Skałkę Kalisz – jedyną w Kaliszu profesjonalną ściankę wspinaczkową dedykowaną zarówno amatorom, jak i zaawansowanym wspinaczom .

Szkoła organizuje także Kaliskie Warsztaty Mocy – imprezę, która promuje lokalne działania na rzecz wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży, włącza się w akcje charytatywne i akcje społeczne wspierające edukację ekologiczną oraz obywatelską.

Prywatna Szkoła Jagielończyk, Prywatna Szkoła Jagielończyk – Facebook

Policealne Studium Animatorów Kultury w Kaliszu (PSAK)

Dwuletnia państwowa szkoła artystyczno-animacyjna pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 45 lat kształcimy w zawodach artystycznych: animator tańca, animator działań teatralnych, animator działań filmowych, animator fotografii.

Rozwijamy i budzimy talenty artystyczne, animujemy poprzez sztukę. Nauka w naszym Studium jest dobrym przygotowaniem do podjęcia ciekawej pracy bądź kontynuacji studiów na kierunkach związanych z kulturą, teatrem, mediami, rozrywką, reklamą, Internetem, pracą z ludźmi.

Policealne Studium Animatorów Kultury w Kaliszu, Policealne Studium Animatorów Kultury w Kaliszu – Facebook

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu 

Zespół kameralny – oprawa muzyczna „Kolorowej parady” 

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. H. Melcera w Kaliszu może się poszczycić ponad stuletnią historią i należy do najważniejszych ośrodków kulturalnych południowej Wielkopolski. Dysponuje znakomitą kadrą, która uczy gry niemal na wszystkich instrumentach klasycznych, a w ramach edukacji szkolnej oferuje możliwość muzykowania w różnych zespołach kameralnych, w szkolnych orkiestrach oraz w chórach. Najzdolniejsi uczniowie biorą udział w konkursach regionalnych, ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Oprócz regularnej nauki, na uczniów czekają także liczne atrakcje w formie okolicznościowych zabaw integracyjnych, wycieczek czy wyjść do Filharmonii.

Państwowa Szkoła Muzyczna w Kaliszu, Państwowa Szkoła Muzyczna w Kaliszu – Facebook


Plac CKiS 

około godz. 20.30 

Teatro Due Mondi (Włochy) – „WALL CRACKS”, spektakl z muzyką na żywo 

„WALL CRACKS” („PĘKNIĘCIA ŚCIAN”)

Pęknięcia ścian to spektakl o murach, których nie da się przeskoczyć, o podziałach spowodowanych różnicami społecznymi i o indywidualnych granicach między ludźmi, które powstają z nieufności i strachu przed spotkaniem z drugim, nieznanym człowiekiem. Aktorzy próbują pokonać te mury i z bliska opowiedzieć nam o świecie, w którym żyjemy, na który składają się granice. Ignorancja buduje mury, a wiedza tworzy wyłomy, aby je zburzyć.

„Teatro Due Mondi stworzył, poprzez wzruszającą interpretację, wrażenia i wizje murów, granic, barier, zarówno fizycznych, jak i międzyludzkich. Trafił do serc widzów, którzy zaangażowali się w bohaterów. Uniwersalnym językiem, ponad barierami językowymi, spektakl prezentował treści, które skłaniały nas do myślenia”

Schwetzinger Zeitung

Teksty: Gigi Bertoni z Federicą Belmessieri, Denisem Campitellim, Tanją Horstmann, Angelą Pezzi, Marią Regosą, Renato Valmorim

Reżyseria: Alberto Grilli

Scenografia i kostiumy: Maria Donata Papadia, Angela Pezzi, Loretta Ingannato or

Muzyka i kierownictwo muzyczne: Antonella Talamonti

Reżyseria świateł: Marcello D’Agostino

TEATRO DUE MONDI (Faenza, WŁOCHY)

Teatro Due Mondi został założony w 1979 roku i od tego czasu prowadzi ciągłe działania artystyczne, których celem jest stworzenie „kulturalnego” i „popularnego” teatru do przestrzeni wewnętrznych i zewnętrznych, zakorzenionego w tradycjach, ale też posługującego się uniwersalnym językiem, dostępnym dla wszystkich i biorącym pod uwagę pilne potrzeby współczesnego społeczeństwa.

Jednym z celów grupy jest pozyskanie nowej publiczności poprzez spektakle umożliwiające dialog z osobami znajdującymi się w niekorzystnej sytuacji (migrantami, osobami z obszarów ubogich, młodzieżą). Teatro Due Mondi prezentował swoje spektakle i projekty na całym świecie, od Europy Północnej po Amerykę Południową, od Azji po Europę Wschodnią (ponad 4000 miejsc)

Teatro Due Mondi, Teatro Due Mondi – Facebook


około godz. 21.35

Karolina Cicha i Spółka – „Koncert tatarski” 

„Koncert tatarski”

Oryginalna muzyka Tatarów przybyłych do polski ponad 600 lat temu nie zachowała się. I choć Tatarzy polscy przez wieki kultywowali swoją orientalną kuchnię, obyczaje i religijną odrębność, muzyka, z którą przyjechali zamilkła wraz z ich językiem. Nikt dziś nie wie, co i jak grali, gdy przybyli do Polski. Cicha postanowiła wskrzesić tę zapomnianą muzykę. Poszukiwania materiału na płytę trwały jednak trzy lata. Była to podróż śladami żywych do dziś tradycji tatarskich w Tatarstanie i na Krymie. Podróż daleko na wschód, w archaiczne skale azjatyckich stepów. W koncercie zabrzmiał kobyz, obciągnięty skórą kozła czy orientalny saz. Nie zabrakło rytmu końskich kopyt. Pojawią się też pieśni krymskotatarskie śpiewane przez Karaimów.

fot. Michał Heller

KAROLINA CICHA

wokalistka, kompozytorka  i multiinstrumentalistka zafascynowana tradycyjną muzyką mniejszości północno-wschodniej Polski. Jej płyty „TANY” oraz „SAD” były nominowane do Fryderyka w kategorii Muzyka Świata. Cicha ze swą muzyką odwiedziła kilkadziesiąt festiwali w Europie, Azji i Ameryce.

W 2015 roku Cicha znalazła się w oficjalnej selekcji na WOMEX – największym festiwalu World Music na świecie.

SPÓŁKA

to zespół muzyków specjalizujących się w grze na różnorodnych instrumentach etnicznych. Aranżacje zespołu oscylują na syku tradycji i współczesności. Zespół Cicha & Spółka zaistniał w 2013 roku zgarniając Grand Prix festiwalu Nowa Tradycja. Obecny kierunek poszukiwań zespołu to etniczny groove, rytm, energia oraz melodyjność, która pozwala zachować prawdę emocji i metafizyki. W Spółce grają: Patrycja Betley (etniczne instrumenty perkusyjne), Karolina Matuszkiewicz (etniczne instrumenty smyczkowe) i Mateusz Szemraj (etniczne instrumenty strunowe).

Karolina Cicha, Karolina Cicha – Facebook


około godz. 22.40

Teatr Los Fuegos – „Opowieści ziemi”, widowisko z ogniem i bodypaintingiem 

„Opowieści ziemi”

Spektakl łączący w sobie elementy teatru ulicznego, cyrku, fireshow, oraz fluorescencyjnego bodypaintingu. Sconografię tworzą ogromne drewniane rzeźby autorstwa krakowskiego artysty Andrzeja Sieka, który osobiście, na oczach widzów, tworzy podczas przedstawienia kolejne dzieło. Jest to podróż przez świat wyobraźni i inspiracji na której końcu, ze zwykłego pnia drzewa, wyłania się kształ – nowa rzeźba. Efekt i sposób jej powstania nigdy nie jest taki sam a klimatyczne otoczenie kolorowych mgieł, płonących instalacji i niesamowitej sztuki ludzkich możliwości, sprawia że za każdym razem jest to wyjątkowe przeżycie.

TEATR LOS FUEGOS

powstał w 2005 roku w Krakowie. Pierwsze sceniczne doświadczenia grupa zdobywała prezentując pokazy tańca z ogniem na krakowskim rynku, gdzie szybko została zauważona przez licznie zbierającą się publiczność a także przez organizatorów wszelkiego rodzaju imprez kulturalnych. Dzięki temu, oraz szczęśliwemu połączeniu pasji, pracy i szczęścia, rozpoczęła się ta artystyczna podróż która trwa do dzisiaj. Grupa nie ogranicza się do jednej formy ale eksperymentuję z łączeniem różnych dziedzin, zarówno zaczerpniętych z teatru ulicznego, jak również z teatru tańca, pantomimy i nowego cyrku. Sprawia to że ich widowiska to przykuwające wzrok wydarzenie, które na długo zapada w pamięć.

Teatr Los Fuegos, Teatr Los Fuegos – Facebook


około godz. 23.35

PSAK w Kaliszu  –  „Skrzydła nadziei”, etiuda teatralno-taneczna

„Skrzydła nadziei”

Inspiracją do stworzenia kostiumu i etiudy była historyczna postać Loie Fuller i jej tańca serpentynowego. Tematem podejmowanym podczas pracy były obrazy wojny oraz nadzieja na pokój. Poruszające się połacie białej tkaniny z założenia mają symbolizować flagę pokojową, białego gołębia pokoju, anioła, Ducha Świętego napełniającego, pogrążony w smutku, wojnie i rozpaczy, świat.

Tańczy: Anita Stempin

Muzyka: Max Richter

Opieka artystyczna: Anna Wytych-Wierzgacz


około godz. 23.50

Teatr A Part – „Femina”, widowisko z ogniem

UWAGA!

Spektakl tylko dla dorosłych (zawiera sceny drastyczne oraz nagości)

fot. Cezary Pomykało

„Femina”

jest dużym spektaklem plenerowym, inspirowanym książką „Sex i śmierć” francuskiego antropologa Jacquesa Ruffie oraz malarstwem i grafiką symboliczną (Felicien Rops, Franz von Stuck, Arnold Böcklin, Alfred Kubin oraz katowicki artysta Igor Neubauer). Przedstawienie opowiada w metaforycznym skrócie historię jednego życia: od narodzin, przez doświadczenie życia, po śmierć. Jego bohaterką jest Kobieta, jej codzienne namiętności, codzienna radość i cierpienie. Drugim ważnym bohaterem spektaklu jest woda. To ona jest zaczynem życia, samym życiem, towarzyszem śmierci. Trzecim bohaterem spektaklu jest miłość. Spektakl jest o zwyczajnym życiu, stąd też skomponowany jest jak komponuje się życie: momenty liryczne przeplatane są momentami grozy, miłość, czułość i ślady szczęścia kontrastują z bólem, trwogą i cierpieniem.

fot. Cezary Pomykało

„Femina” miała swoją premierę w 1999 roku w Teatrze Cogitatur w Katowicach (pokaz przedpremierowy odbył się rok wcześniej). Do 2004 roku spektakl był grany w repertuarze Teatru Cogitatur, zaś w latach 2004-2014 roku pod szyldem Teatru A Part. Spektakl odwiedził wiele krajów. Z Teatrem Cogitatur został pokazany – poza Polską – w Brazylii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Rumunii, Słowacji, w Niemczech i we Włoszech, z Teatrem A Part odwiedził ponownie: Hiszpanię, Holandię i Włochy oraz Białoruś, Chorwację, Koreę Południową i Wielką Brytanię. Spektakl został zagrany 70 razy.

fot. Cezary Pomykało

W 2024 roku mija 25 lat od premiery „Feminy”. Z tej okazji, po 10 latach od ostatniego pokazu, wznawiamy to kultowe dla wielu widowisko. A także aby uczcić przypadający w tym samym roku jubileusz 20-lecia istnienia Teatru A Part i 30-lecia Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych A Part. Rocznicowe prezentacje dedykujemy pamięci dwojga naszych zmarłych przyjaciół-aktorów, którzy występowali w przedstawieniu: Marcie Waszkielewicz (Paradeckiej) i Markowi Radwanowi.

Scenariusz, reżyseria, choreografia, scenografia: Marcin Herich
Występują: Alina Bachara, Mateusz Barczyk, Daniel Dyniszuk, Dawid Kozak, Monika Wachowicz, Maciej Dziaczko, Zuzanna Łapka, Cezary Kruszyna
Muzyka: Future Sound of London, J.Garbarek, E.Goldenthal, F. Kreisler, Vivaldi
Rzeźba głowy/czaszki została zaprojektowana i wykonana przez Tomasza Wenklera.
Współpraca techniczna: Dariusz Piotrowski
Tekst z offu: fragment poematu T.S.Eliota „Środa Popielcowa” w interpretacji Moniki Wachowicz (w wersji angielskiej Katarzyny Pryc)

fot. Cezary Pomykało

Teatr A Partjest teatrem autorskim reżysera Marcina Hericha, założonym w 2004 roku w Katowicach. A Part to niezależny projekt artystyczny i skupiona wokół Hericha grupa teatralna, realizująca autorskie przedstawienia sceniczne, działania site specific oraz widowiska plenerowe. Teatr A Part jest teatrem ciała, ruchu, formy i narracji wizualnej. W obszarze sensów spektakle A Partu sięgają w głąb ludzkich instynktów i tajemnic egzystencji, emocji i imponderabiliów.

fot. Cezary Pomykało

Spektakle Teatru, prezentowane na scenach gościnnych, w przestrzeniach plenerowych i nieteatralnych, w kraju i za granicą,  zostały pokazane dotąd w 31 krajach na 5 kontynentach (Białoruś, Brazylia, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Dania, Dominikana, Egipt, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Iran, Irlandia, Izrael, Korea Południowa, Litwa, Meksyk, Niemcy, Polska, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Turcja, Ukraina, USA, Węgry, Wielka Brytania, Włochy).

fot. Cezary Pomykało

Teatr A Part jest producentem i organizatorem odbywającego się od 1994 roku w Katowicach cyklicznego Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych A Part (wcześniej: Międzynarodowy Festiwal Teatrów A Part), którego Herich jest współpomysłodawcą oraz dyrektorem artystycznym od początku istnienia imprezy. Dotąd odbyło się 29. edycji festiwalu. Kolejna jubileuszowa edycja odbędzie się w czerwcu 2024 roku.

Teatr A Part, Teatr A Part – Facebook


Prowadzenie festiwalu

Karolina Romke & Tomek Michalak

prezenterzy Radio Centrum

Radio Centrum

Radio Centrum – Facebook


Dyrektorka artystyczna – Katarzyna Guzowska-Lelental

Pomysłodawca i dyrektor artystyczny do 26. edycji – Andrzej Tylczyński

Projekt plakatu i afisza – Tomek Wolf

źródło : https://ckis.kalisz.pl/wydarzenia/31-la-strada-cialo-i-umysl-sobota/