13 Grand Prix Komeda.

79

Piętnaście filmów, trzy koncerty, debata, rozmowy z pisarzami. Ale przede wszystkim konkurs na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym i spotkania z wyśmienitymi gośćmi, kompozytorami muzyki, a także twórcami kina: Dorota Stalińska, Małgorzata Kożuchowska, Artur Żmijewski, Zbigniew Zamachowski, Jan Kidawa-Błoński, Gabriela Muskała, i wielu innych… Tak w skrócie przedstawia się 13. Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim, którego cały szczegółowy program właśnie został ogłoszony.

Festiwal, który odbędzie się w dniach od 10 do 15 czerwca, upłynie pod znakiem wystawy, pokazów specjalnych, spotkania autorskiego, koncertów, pokazów konkursowe.
– Ostrów Wielkopolski przez kilka dni każdego roku staje się stolicą filmową. W czerwcu w naszym mieście będziemy znów gościć muzyków, aktorów i wielu, wielu artystów ze świata kina. Przed nami trzynasta edycja festiwalu i wspaniałe, festiwalowe spotkania, na które zapraszam serdecznie już dziś – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

– Nasz festiwal to przede wszystkim międzypokoleniowe spotkanie kompozytorów związanych z filmem. Od nestorów, po najmłodsze nazwiska. Nie ma drugiej imprezy w kraju, która tak mocno łączyłaby pasjonatów i praktyków polskiej muzyki filmowej. Grand Prix Komeda to także rozmowa ludzi sztuki, nie tylko reżyserów, nie tylko aktorów, o tym, co w muzyce ważne, o pracy kompozytorów, ich znaczeniu i emocjach. O kinie, które pamięta o wszystkich elementach sztuki filmowej. W tym o muzyce – mówi Łukasz
Maciejewski, dyrektor artystyczny Grand Prix Komeda.

„Sami swoi. Początek” na początek
Pierwsi goście to: Artur Żmijewski, Zbigniew Zamachowski, Karol Dziuba. Z publicznością spotkają się pierwszego dnia wydarzenia, 10 czerwca. Jeden z najbardziej znanych polskich aktorów – Artur Żmijewski przyjedzie ze swoim filmem pt. „Sami swoi. Początek”. O swoich rolach w tym obrazie opowiedzą także: Zbigniew Zamachowski, który wcielił się w Kacpra Pawlaka, ojca jednego z głównych bohaterów, oraz Karol Dziuba – filmowy Kargul.

Uhonorowany Włodek Pawlik
Na ostrowskim festiwalu filmowym od 7. edycji w 2018 r., przyznawana jest Nagroda Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości. W tym roku odbierze ją Włodzimierz Pawlik – światowej sławy pianista jazzowy i kompozytor, laureat nagrody Grammy za płytę „Night in Calisia”, w którego dorobku znajdują się 44 autorskie płyty. W Ostrowie w ramach pokazów specjalnych zobaczymy jego dwa filmy: „Pora umierać” Doroty Kędzierzawskiej i „Rewers” w reż. Borysa Lankosza.

Kto wygra konkurs?
Osią festiwalu, wokół której jest komponowanych większość wydarzeń, jest konkurs Grand Prix Komeda na Najlepszą Muzykę w Polskim Filmie Fabularnym. W tym roku zostało wytypowanych do niego siedem filmów, do których muzykę napisało ośmioro kompozytorów. Oto autorzy muzyki, zakwalifikowani do konkursu:
• Bartosz Chajdecki, autor muzyki do filmu „Różyczka 2” w reż. Jana Kidawy-Błońskiego,
• Jimek – Radzimir Dębski, autor muzyki do filmu „Kobieta z…” – reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert,
• Mary Komasa, Antoni Komasa-Łazarkiewicz, autorzy muzyki do filmu „Kajtek
Czarodziej” w reż. Magdaleny Łazarkiewicz,
• L.U.C. – Łukasz Rostkowski, autor muzyki do filmu „Chłopi” – reż. DK Welchman, Hugh Welchman,
• Andrzej Smolik, autor muzyki do filmu „Imago” w reż. Olgi Chajdas,
• Mikołaj Trzaska, autor muzyki do filmu „Kos” w reż. Pawła Maślony,
• Zbigniew Zamachowski, autor muzyki do filmu „Błazny” – reż. Gabriela Muskała.

Wraz z publicznością filmy będzie oglądać pięcioosobowe jury, któremu przewodniczyć będzie tradycyjnie Tomasz Lach. Oprócz Tomasza Lacha, skład gremium uzupełniać będą: aktorka Katarzyna Figura, reżyserka Dorota Kędzierzawska oraz kompozytorzy Jan Kanty Pawluśkiewicz i Michał Urbaniak. Ich werdykt poznamy w sobotę, 15 czerwca, podczas gali finałowej w Ostrowskim Centrum Kultury.

Goście, goście…
Niemal po każdym festiwalowym spotkaniu odbędzie się rozmowa z twórcami – reżyserami, kompozytorami, aktorami, kostiumografami… W Ostrowie będą gościły m.in.: Dorota Stalińska i Małgorzata Kożuchowska. Z pierwszą z nich publiczność spotka się
po seansie filmu „Moje stare” w reżyserii Nataszy Parzymies, a z obydwoma przed seansem „Chłopów” w reż. DK Welchman i Hugh Welchmana.

I tak do Ostrowa na 13. Grand Prix Komeda przyjadą (w kolejności spotkań):
• wspomniani już: reżyser i aktor Artur Żmijewski, aktorzy Zbigniew Zamachowski, Karol Dziuba – film „Sami swoi. Początek” (pokaz filmu i spotkanie: 10 VI)
• Tomasz Lach, Tomasz Wojciechowski – film „Wernisaż” (pokaz filmu i spotkanie: 10 VI).
• reżyserka Magdalena Łazarkiewicz, kompozytor Antoni Komasa-Łazarkiewicz, kostiumografka Dorota Roqueplo – film „Kajtek Czarodziej” (pokaz filmu i spotkanie: 12 VI)
• kompozytor Bartosz Chajdecki, reżyser Jan Kidawa-Błoński – film „Różyczka 2” (pokaz filmu i spotkanie: 12 VI)
• kompozytor Andrzej Smolik, aktor Mateusz Więcławek – film „Imago” (pokaz filmu i spotkanie: 12 VI)
• aktorka Dorota Stalińska – film „Moje stare” (pokaz filmu i spotkanie: 13 VI)
• aktorki Katarzyna Figura, Gabriela Muskała – film „Aria Diva”, reż. Agnieszka Smoczyńska (pokaz filmu i spotkanie: 13 VI)
• reżyserka, aktorka Gabriela Muskała, aktor i autor muzyki Zbigniew Zamachowski, aktorzy Sebastian Dela, Szymon Kukla, Jan Łuć – film „Błazny” (pokaz filmu i spotkanie: 13 VI)
• aktor Mateusz Więcławek – film „Kobieta z…”, reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, muzyka: Radzimir Dębski Jimek (pokaz filmu i spotkanie: 13 VI)
• Paweł Brodowski, Tomasz Lach, Michał Urbaniak – film „Jazz in Poland”, reż. Janusz Majewski (pokaz filmu i spotkanie: 14 VI)
• kompozytor Mikołaj Trzaska, kostiumografka Dorota Roqueplo – film „Kos”, reż. Paweł Maślona (pokaz filmu i spotkanie: 14 VI)
• Dorota Stalińska, Małgorzata Kożuchowska, Łukasz L.U.C. Rostkowski, Szymon Kukla – film „Chłopi”, reż. DK Welchman, Hugh Welchman, muzyka Łukasz L.U.C. Rostkowski (pokaz filmu i spotkanie przed seansem: 14 VI)

Zbigniew Zamachowski razy trzy
W recitalu, w filmie i jako autora muzyki – tak właśnie zobaczymy i usłyszymy Zbigniewa Zamachowskiego na Grand Prix Komeda w Ostrowie Wielkopolskim. Będzie obecny podczas dwóch spotkań – po seansach filmów: „Sami swoi. Początek” Artura Żmijewskiego i „Błazny” Gabrieli Muskały. Da także recital, który wypełnią autorskie utwory artysty oraz oryginalne interpretacje piosenek znanych twórców. Artyście towarzyszyć będzie kompozytor i pianista – Roman Hudaszek.

Festiwalowe koncerty
– Podczas festiwalu, pomimo oczywistych i znaczących konotacji z filmem, nie zapominamy o muzyce. Nie tylko tej filmowej. Niezmiernie istotną sprawą jest muzyka z konkursowych filmów, która zawsze podlega ocenie. Dla widzów, słuchaczy i gości festiwalu staramy się przygotowywać bogatą, różnorodną i oryginalną ofertę muzycznych koncertowych spotkań – mówi Maria Szeląg, dyrektor Grand Prix Komeda.

Podczas festiwalu usłyszymy wspomniany już recital Zbigniewa Zamachowskiego.
W czwartek, 13 czerwca, w plenerze koncert da Trio Andrzeja Gondka. Finałowy koncert to Korzyński Ultimate „Akademia Pana Korzyńskiego” pod dyr. Dominika Strycharskiego.

Imprezy towarzyszące
– Wielkimi krokami zbliża się jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Ostrowie Wielkopolskim – nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Każde ze spotkań jest warte uwagi publiczności, ale ja chciałbym szczególnie zaprosić na wernisaż wystawy obrazów z filmu „Chłopi” w reżyserii DK i Hugh Welchmanów. Zapraszam do Galerii PIK już 10 czerwca o godzinie 17:30 – zaznacza Sebastian Górski, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
We wtorek, 11 czerwca, odbędzie się spotkanie autorskie. Skoncentrowane ono będzie na dwóch książkach i ich bohaterach: „Michaś. Wywiad rzeka z Michałem Urbaniakiem” i „Księgi nieczyste”. O tych dwóch wydawnictwach rozmawiać z Łukaszem Maciejewskim, dyrektorem artystycznym festiwalu, będą: Michał Urbaniak, Jan Kanty Pawluśkiewicz i autor książki „Michaś…” Jacek Górecki.
Kolejnym wydarzeniem są warsztaty dubbingowe, prowadzone przez Kasię Łaskę oraz Annę Apostolakis.
Nie zabraknie też dorocznej debaty – w tym roku pod hasłem „Soundtrack live – fenomen muzyki filmowej na żywo” oraz ostrowskiego akcenty za sprawą filmu „Wernisaż” z muzyką Mikołaja Trzaski, a którego scenarzystami i reżyserami są Tomasz Lach oraz ostrowianin Tomasz Wojciechowski. Zostaną też pokazane filmy, dotyczące patrona festiwalu – Krzysztofa Komedy: „Jazz Camping” w reż. Bogusława Rybczyńskiego i dokument Janusza Majewskiego z 1964 r. – „Jazz in Poland”.

Organizatorem 13. Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim jest Ostrowskie Centrum Kultury i Miasto Ostrów Wielkopolski.
Więcej informacji o festiwalu na stronie internetowej: www.grandprixkomeda.pl

źródło : https://www.facebook.com/photo/?fbid=968572378609966&set=a.510050934462115