„Noce i dnie” – niezwykły seans filmowy na kaliskim rynku

59

Prezydent Krystian Kinastowski zaprasza na niezwykły seans filmowy! 19 maja na Głównym Rynku obejrzymy wspólnie film „Noce i dnie” – ekranizację arcydzieła Marii Dąbrowskiej w reżyserii Jerzego Antczaka. Z inicjatywą organizacji tego wydarzenia wystąpiła Młodzieżowa Rada Miasta Kalisza.

– Zapraszam na wyjątkowy seans na Głównym Rynku. „Noce i dnie” – film i serial wszech czasów, decyzją widzów wyróżniony Diamentowymi Lwami 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Doceniany w kraju i poza granicami film znakomitego reżysera Jerzego Antczaka z wybitnymi kreacjami wielu aktorów to wspólna propozycja Miasta i kaliskiej młodzieży na niedzielny, majowy wieczór w Kaliszu – informuje prezydent Krystian Kinastowski.

Film miał swoją premierę w 1975 roku. Po raz pierwszy obejrzeli go kaliszanie w kinie „Oaza”. Zrealizowana z rozmachem produkcja i występujący w niej aktorzy, z Jadwigą Barańską i Jerzym Bińczyckim na czele, zdobyli liczne nagrody na uznanych festiwalach w kraju i poza granicami. Wymienić tu można chociażby Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku, czy Diamentowe Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Doceniona została także muzyka skomponowana przez Waldemara Kazaneckiego. Słynny walc Barbary przeszedł do historii i do dziś stanowi jeden z najsłynniejszych motywów muzycznych polskiego kina. Film był również nominowany do Oscara w kategorii filmu nieanglojęzycznego.

Projekcja w plenerze będzie kolejnym wydarzeniem zorganizowanym w ramach Roku Marii Dąbrowskiej. Inicjatorem projekcji jest Młodzieżowa Rada Miasta Kalisza.

Seans rozpocznie się o godz. 21:00.

źródło : https://calisia.pl/noce-i-dnie-niezwykly-seans-filmowy-na-kaliskim-rynku,67072