4 Kaliski Rajd Pamięci Żołnierzy Wyklętych

260

Już po raz 4 będziemy jechać na rowerach ku pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jedziemy, aby upamiętnić bohaterów, którzy walczyli, aby Polska była Wolną Polską. To jak zawsze niezwykły rajd, to hołd Bohaterom Niezłomnym. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zostało ustanowione w 2011 r w hołdzie „Żołnierzom Wyklętym”– bohaterom antykomunistycznego podziemia z lat 1944-63, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Pamiętajmy, że Żołnierze Wyklęci nie bronili ideologii, a zagrożenia bytu Narodu Polskiego i wiary katolickiej swoich ojców.
Jedziemy w Rajdzie ku pamięci ŻOŁNIERZY Wyklętych, ale również w intencji naszej Ojczyzny i pokoju na świecie. Podczas rajdu pamięci Żołnierzom Wyklętym, jak co roku znicze zapalimy:1. Pod tablicą na froncie Bazyliki, Narodowego Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu, na której znajdziemy napis „W hołdzie pomordowanym i więźniom, bohaterom walk z terrorem stalinowskim o Niepodległą Polskę w latach 1939-1956
2. Pod byłą siedziba UB (od 23 I 1945 do 25 XI 1946), a dziś I Liceum Asnyka Kaliszu. To w tym miejscu działały: Hufce Wolnej Słowiańszczyzny (1948), a także Młodzieżowa Organizacja Podziemna „Orzeł” (1952). Skupiały uczniów Liceum i Gimnazjum Adama Asnyka, którzy m.in. drukowali, kolportowali ulotki antykomunistyczne. Za swoje czyny zostali wyrzuceni ze szkoły oraz skazani na kilkuletnie więzienie.
3. Pod pomnikiem Armii Krajowej w ogrójcu oo. Jezuitów, przy Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego w środku znajduje się tablica pamiątkowa Ziemowita Glabiszewskiego.
4. Przy murach starego więzienia na ul. Łódzkiej – gdzie siedmiu ŻW: Ziemowit Glabiszewski, Wojciech Jabłkowski, Stanisław Spaleniak, Stanisław Kreczmer, Edmund Wałęsa, Edward Baranek i Józef Witman, zostało zamordowanych.
5. Pod pomnikiem w Wielowsi Klasztornej, gdzie na terenie przykościelnego placu Kościoła pw. św. Wawrzyńca stoi pomnik Żołnierzy Wyklętych z symboliczna garścią ziemi z „Łączki”.Dłuższy postój i ciepły poczęstunek, jest tak jak co roku w świetlicy w Wielowsi Klasztornej. INFORMACJE ORGANIZACYJNE
• Organizator: Towarzystwo Rowerowe CALISIA BIKE
• Termin: sobota 04.03.2022
• Charakter rajdu: Rajd pamięci
• Trasa: Kalisz- Nowe Skalmierzyce – Wielowieś Klasztorna –Żydów – Kalisz.
• Długość trasy: ok 50 km, tempo jazdy 17km/h, dopasowane do większości grupy
• Planowana ilość uczestników: bez ograniczeń
• Zgłoszenia: Aby zabezpieczyć ciepły posiłek, prosimy o przesłanie zgłoszenia do 01.03 poprzez wypełnienie formularza na stronie https://elektronicznezapisy.pl/event/7944
• Zbiórka:
─ 04.03 sobota: godz. 08:30, Przed Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu;
─ Powrót: ok godz. 15:00.
• Koszt uczestnictwa: zbiórka po 50 zł z przeznaczeniem na pamiątkowy medal , ciepły posiłek i ofiara na utrzymanie pomnika Żołnierzy Wyklętych w Wielowsi Klasztornej.
• Uczestnik rajdu musi posiadać: Sprawny technicznie rower (najważniejsze elementy to: sprawne hamulce, opony, dzwonek, sprawne przerzutki, linki, oświetlenie: przód/tył), Zabieramy ze sobą: zapasową dętkę, pompkę, podstawowe klucze, odpowiedni strój. Podczas jazdy zalecamy używanie kasku ochronnego.
• Komandor rajdu: Krzysztof OLEK – instruktor turystyki kwalifikowanej/turystyka rowerowa (12/04/2018/STI/ITKTR), tel. 575.127.700, christopher.olek()calisiabike.pl

źródło : https://www.facebook.com/photo/?fbid=635739358561936&set=gm.3581397985423683