„CHOPIN inspiracje i fascynacje” – koncert kameralny

211

Zapraszamy 23 października o godzinie 17:00 do Pałacu Myśliwskiego Książąt Radziwiłłów w Antoninie na koncert kameralny pt. „CHOPIN inspiracje i fascynacje”. Wystąpi znakomita sopranistka koloraturowa Anna Kutkowska-Kass, a towarzyszyć jej będzie pianistka Katarzyna Kraszewska. Koncert poprowadzi Krystyna Pietranek-Kulis.

CHOPIN INSPIRACJE  I FASCYNACJE
koncert kameralny

Anna Kutkowska-Kass – sopran koloraturowy
Katarzyna Kraszewska – fortepian

W programie:
Fryderyk Chopin
– Preludium Des-dur (Allegro appassionato) op. 28 nr 15
– „Życzenie” (sł. S. Witwicki)
– „Aspiration” wg. Nokturn Es-dur op. 9 nr 2 (sł. M. J. Ruelle/J. Chęciński)
– „Żal” wg. Etiuda E-dur op. 10 nr 3 (I. Tiumieniew, K. Józefowicz)

Fryderyk Chopin
– Ballada g-moll op. 23
– Scherzo b-moll op. 31

Wolfgang Amadeusz Mozart
– aria Królowej Nocy (Der Holle Rache) z opery „Czarodziejski Flet”

Vincenzo Bellini
– aria Normy (Casta diva) z opery „Norma”

Fryderyk Chopin
– Polonez b-moll op. pośm.
– Nokturn cis-moll op. pośm.

Pauline Viardot
– Hai Luli

Chopin/Viardot
– 3 Mazurki:
D-dur op. 33 nr 2 (Aime-moi)
a-moll op. 68 nr 2 (L`oiselet)
B-dur op. 7 nr 1 ( Coquette)

* Organizator zastrzega sobie możliwość zmian w programie. Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu nie zapewnia transportu na koncert.

Prowadzenie koncertu: Krystyna Pietranek-Kulis

ANNA KUTKOWSKA-KASS – sopran koloraturowy

Debiutowała w Operze Narodowej – Teatrze Wielkim w Warszawie w partii KRÓLOWEJ NOCY w premierowym przedstawieniu Czarodziejskiego Fletu W.A. Mozarta pod dyrekcją Kazimierza Korda, w reżyserii Achima Freyera. Partię tę śpiewała w Operze Narodowej przez kilka sezonów oraz gościnnie w Teatrze Wielkim w Poznaniu i w Łodzi. W efekcie współpracy z Operą Śląską w Bytomiu zaśpiewała partię HANNY w Strasznym Dworze St. Moniuszki oraz DONNY ANNY w Don Giovannim W.A. Mozarta w reżyserii Wieslawa Ochmana. W międzyczasie wystąpiła w partii HANNY w Strasznym Dworze w Operze Narodowej w Warszawie oraz wzięła udział w przedstawieniach Śpiewnika Domowego wystawianych przez Operę Narodową. Na zamówienie Opery Narodowej przygotowała partię Słowika w operze SŁOWIK Igora Strawińskiego. Występowała pod kierownictwem wybitnych dyrygentów jak Kazimierz Kord, Łukasz Borowicz, Tadeusz Serafin, Mieczysław Nowakowski, Andrzej Knap, Tadeusz Wicherek, Krzysztof Dziewięcki i Peter Vrabel. Koncertuje w Polsce i za granicą. W Pradze wystąpiła z Orkiestrą Kameralną BERG śpiewając cykl pieśni Karola Szymanowskiego SŁOPIEWNIE, w Paryżu wystąpiła dwukrotnie z recitalem w Polskim Stowarzyszeniu Historyczno-Literackim. Z pianistką Tamarą Granat odbyła tournée po Bliskim Wschodzie dając recitale w Bahrainie, Kuwejcie i Abu Dabi oraz wystąpiła w koncertach edukacyjnych w Salach Redutowych Opery Narodowej – Teatru Wielkiego. Bierze udział w koncertach kameralnych, symfonicznych i festiwalach muzycznych, jak m.in. Festiwal Moniuszkowski w Białymstoku, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Antoninie, Festiwal – Nałęczowskie Divertimento, Festiwal Pieśni Polskiej w Wilanowie, Festiwal im. Lutosławskiego w Lublinie, „My Splendid Isolation” – Festiwal K.Szymanowskiego w Radomiu, XXII Warszawskie Spotkania Muzyczne – Festiwal Muzyki Współczesnej, Festiwal Muzyki Współczesnej w Sopocie, a ostatnio w 2021 Festiwal Wiesława Ochmana w Zawierciu. Występuje z wieloma wybitnymi pianistami jak: Helena Christenko, Robert Morawski, Ewa Pelwecka, Tamara Granat, Jolanta Pszczółkowska-Pawlik, Emilia Sitarz. Ma na swoim koncie prawykonania polskich wybitnych kompozytorów współczesnych, jak Aleksander Kościów i Marian Borkowski. Prawykonanie cyklu Pieśni Japońskich – SHIHAIKAI Aleksandra Kościówa w wykonaniu śpiewaczki jest zawarte na płycie autorskiej kompozytora wydanej przez Związek Kompozytorów Polskich. Na płycie z pieśniami Prof. Jerzego Woy-Wojciechowskiego, Anna Kutkowska-Kass wykonuje Pieśń – Hymn Lekarzy. Nauczycielem śpiewu Anny Kutkowskiej-Kass była Maria Fołtyn. Korzystała również z konsultacji wokalnych Prof. Zdzisławy Donat.

KATARZYNA KRASZEWSKA – fortepian

Urodziła się w Warszawie. Ukończyła Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie fortepianu prof. Tadeusza Chmielewskiego. Tam również ukończyła studia doktoranckie. Doskonaliła swoje umiejętności u wybitnych chopinistów i pedagogów takich jak Halina Czerny-Stefańska, Andrzej Jasiński, Janusz Olejniczak, Eugen Indijc, Dina Joffe i Dominique Merlet. Ukończyła również Académie Pianistique International w Aix en Provence w klasie prof. Dang Thai Son. Pracowała także pod kierunkiem prof. Adama Wibrowskiego w Conservatoire de Paris. Jest laureatką wielu konkursów krajowych i zagranicznych jak również wielu nagród specjalnych takich jak nagroda Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie mazurka czy Nagroda Niderlandzkiego Towarzystwa Muzycznego, co przyniosło szereg koncertów w Holandii. W 2005 r. brała udział w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie, co zaowocowało nagraniem płyty chopinowskiej w Filharmonii Białostockiej. W kolejnym roku na Międzynarodowym Konkursie w Brest (Francja) w kategorii Chopin uzyskała „1-ere medaile”. Występowała na wielu prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Lisztowskim w Sopron na Węgrzech, na festiwalu „International Piano Sommer” w Austrii, na Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym „Floralia Muzyczne –Muzyka w Kwiatach czy na Festiwalu Muzyki Klasycznej w Solcu nad Wisłą.

Pianistka regularnie koncertowała w wielu miejscach w Polsce związanych z Fryderykiem Chopinem – w Żelazowej Woli, Szafarni, Sannikach i Brochowie. Regularnie koncertuje także w Muzeum Niepodległości w Warszawie. Wielokrotnie grywała recitale pod Pomnikiem Chopina w Łazienkach Królewskich. Występowała na wielu scenach za granicą – we Francji, w Holandii, w Austrii, w Niemczech, na Węgrzech i w Grecji. Uczestniczyła w wielu projektach Towarzystwa Chopinowskiego, jak np. 200 koncertów na 200-lecie urodzin Chopina, „Chopin-Muzyka-Listy”, „Chopin nie gryzie”, jak również w projekcie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina „Prezentacje”, do którego zostali wybrani najbardziej utalentowani młodzi pianiści. W ramach oficjalnych obchodów Roku Chopinowskiego została zaproszona do Grecji, gdzie recenzent napisał po jej koncercie „… solistka zachwyciła publiczność swoim kunsztem artystycznym i urokiem osobistym”. Współpracowała także z kwintetem Filharmonii Narodowej, wykonując koncert e-moll Chopina. Z okazji Roku Chopinowskiego nagrała płytę do albumu „Chopin – nastroje kompozytora w fotografiach Tomka Sikory”. Prezentacja albumu z nagraniem odbyła się w wielu miejscach w kraju i za granicą, m. in. w Bibliotece Polskiej Paryżu. Wystawie towarzyszyła prezentacja filmu „Scherzo” ze zdjęciami Tomka Sikory i muzyką Chopina w wykonaniu pianistki. Również z okazji Roku Chopinowskiego wielokrotnie wystąpiła jako solistka w Filharmonii Łódzkiej w multimedialnym koncercie muzyki Chopina. Pianistka posiada bogaty repertuar pianistyczny. Poza utworami Chopina najchętniej wykonuje utwory kompozytorów hiszpańskich (Albeniz, Granados) oraz muzykę kameralną. W 2014 roku z okazji setnej rocznicy I Wojny Światowej uczestniczyła w projekcie Karocell Productions „Muzyka w cieniu wojny”, którego zamierzeniem było tournée koncertowe w Szwecji z programem na wiolonczelę i fortepian napisanym w latach 1914-1918. Od roku 2016 prowadzi projekt „Time for Chopin” – codziennych koncertów chopinowskich na Starym Mieście w Warszawie, który już na stałe wpisał się w mapę kulturalną stolicy.

źródło : https://calisia.pl/chopin-inspiracje-i-fascynacje-koncert-kameralny,58535