Gminne Dożynki w Boczkowie -podsumowanie

351

Za nami uwieńczenie całorocznego rolniczego trudu, czyli Gminne Dożynki. W tym roku rolę gospodarza przyjęła wieś sołecka Boczków, w której ostatni raz tak duże święto obchodzono 21 lat temu. Uroczystości odbyły się 4 września br. w tutejszym parku.

Zgodnie z tradycją rozpoczęto dziękczynieniem Bogu. Mszę świętą polową sprawował proboszcz parafii, w skład której wchodzi wspomniana wieś, czyli ks. kanonik Sławomir Nowak. Kustosz skalmierzyckiego sanktuarium poświęcił upieczony z mąki pochodzącej z tegorocznego ziarna chleb oraz złożone przez delegacje wieńce, a w swoim kazaniu nawiązywał do wartości, jakim od wieków rolnicy hołdują: Byliście zawsze blisko Pana Boga i Kościoła. Blisko tego, co święte. I niech tak pozostanie. Pielęgnujcie to, co piękne, polskie, tradycyjne. Pielęgnujcie Waszą przyjaźń z Bogiem. […] Niech dobry Bóg błogosławi wszystkim rolnikom i Waszym rodzinom.

Świecką część obrzędu rozpoczęto od powitania gości, wśród których znaleźli się parlamentarzyści bądź ich reprezentanci, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych, służby mundurowe, radni, sołtysi, działaczki Kół Gospodyń Wiejskich, delegacje wieńcowe, rolnicy i osoby z rolnictwem związane, mieszkańcy Gminy oraz przyjezdni.

Zaszczytne funkcje starostów pełnili w tym roku mieszkanka Miedzianowa Natalia Maj-Tabaka prowadząca wspólnie z mężem 14-hektarowe rodzinne gospodarstwo, w którym uprawiają warzywa i zboża a także Artur Niezgódka – rolnik z Mącznik, którego 20-hektarowe gospodarstwo prowadzone razem z żoną nastawione jest na uprawę warzyw i hodowlę kaczek. To właśnie ta dwójka reprezentantów gminnej braci rolniczej, ofiarowała poświęcony podczas nabożeństwa chleb na ręce władz samorządowych – burmistrza Jerzego Łukasza Walczaka oraz Przewodniczącego Rady Gminy i Miasta Tadeusza Orzechowskiego: Ten dar nieba – chleb, przynosimy dzisiaj w imieniu rolników. Jest symbolem życia, ciężkiej pracy, ale też obfitości i dostatku – powiedziała starościna, a do jej słów odniósł się włodarz: Jako burmistrz, gospodarz ponad 15-tysięcznej wspólnoty mieszkańców przyjąłem ten symboliczny bochen chleba z myślą, by dzielić go sprawiedliwie i by nie zabrakło go nikomu w naszej Małej Ojczyźnie przez najbliższy rok. W taki też sposób rozdysponowujemy nasz gminny budżet – według największych społecznych potrzeb […].Najbliższe miesiące, może nawet i lata zapowiadają się jako trudne.Głęboko jednak wierzę w nasze wspomniane braterstwo, otwartość, empatię. Wierzę, że tak jak do tej pory będziemy chcieli i potrafili dzielić się tym symbolicznym chlebem z każdym potrzebującym. Nasza siła tkwi bowiem w jedności, w poczuciu wspólnoty.

Burmistrzowi i Przewodniczącemu Rady przekazano również wieńce, które w tym roku złożyło osiem delegacji: delegacja wsi Boczków, Mączniki i Skalmierzyce; Rodzinny Ogród Działkowy im. T. Kościuszki w Nowych Skalmierzycach; parafia Droszew, w skład której wchodzą wsie Droszew, Trkusów, Gałązki Małe, Gałązki Wielkie, Kotowiecko, Miedzianów, Kościuszków, Czachory, Głóski i Żakowice; wieś sołecka Gniazdów; wieś Śliwniki; wieś Biskupice; wieś Biskupice Ołoboczne oraz parafia Ociąż złożona ze wsi Ociąż i Fabianów. Misternie wyplecione cuda złożono pod sceną, gdzie do końca uroczystości stanowiły element jej dekoracji.

Życzenia rolnikom złożył nie tylko burmistrz, ale i goście, a wśród nich: Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg reprezentowana tego dnia przez Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Ostrowskiego Mirosława Nowackiego, posłowie na Sejm RP Tomasz Ławniczak i Jarosław Urbaniak, reprezentanci posła Andrzeja Grzyba – Sabina Dachowska i prezes powiatowy PSL w Ostrowie Wielkopolskim Dariusz Perz, Senator RP Ewa Matecka, oddelegowana przez Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego zastępca dyrektora Departamentu PROW Anna Jakubowska oraz Starosta Ostrowski Paweł Rajski.

            Toastem wzniesionym za pomyślność rolników rozpoczęto część mniej oficjalną, rozrywkową. Złożyły się na nią: wspólna biesiada przy zastawionych tradycyjnym jadłem stołach oraz kilka koncertów muzycznych. Zagrali: Miejsko-Gminna Orkiestra Dęta przy OSP Skalmierzyce, Energetyczna Czadowa Mamuśka, czyli pochodząca z Boczkowa, znana z programu talent show „Disco Star” Karina Malinowska,  gwiazdy muzyki disco dance Long & Junior, a na ludową nutę –  trio Tulia z charakterystycznym białym śpiewem.  Organizatorzy przygotowali również loterię fantową z bardzo atrakcyjnymi nagrodami (rowery, pralka, suszarka, telewizor, ziemiopłody itp.) oraz kolejną edycję konkursu dla kół gospodyń wiejskich na najlepsze ciasto drożdżowe. Pierwsze miejsce i nagrodę, bon w wysokości 500 zł na sprzęt AGD zdobyło KGW Gostyczyna, drugie miejsce i bon o wartości 300 zł przypadło KGW Leziona, a trzecie miejsce z bonem o wartości 200 zł – KGW Gałązki Małe. Pozostałe koła nagrodzono dyplomami. Burmistrz docenił również pracę w przygotowanie dożynek, którą wykonała wieś – rada sołecka z sołtysem Pawłem Świderskim oraz panie z KGW pod przewodnictwem Marii Mocek, którym podziękowano kwiatami.

Zabawa dożynkowa, którą zakończono tańcami, trwała do godziny pierwszej w nocy.

Magdalena Kąpielska

fot. Kamil Różański

Źródło :https://noweskalmierzyce.pl/pl/news/gminne-dozynki-w-boczkowie

Redaktor:

Monika Kaczmarek – Redaktor portalu BiskupiceOloboczne.pl oraz max-dywanik.pl