Regionalny Przegląd Zespołów Folklorystycznych Południowej Wielkopolski – Brzeziny zapraszają.

637

Przegląd ma charakter konkursu. Powołane przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu Jury złożone z etnomuzykologa, etnochoreografa i etnologa wyłoni najlepsze prezentacje zespołów ludowych w subregionie Południowej Wielkopolski oraz przyzna nagrody finansowe i statuetki. Podczas Biesiady Folkloru odbędą się Targi Sztuki Ludowej jako promocja twórczości rękodzielniczej regionu. Na rozpoczęcie planujemy korowód Zespołów, a na zakończenie – potańcówkę oraz wręczenie nagród.

Współorganizatorem Biesiady Folkloru 2022 jest Brzezińskie Centrum Kultury i Biblioteka.

Regionalny Przegląd Zespołów Folklorystycznych Południowej Wielkopolski został wpisany w 2022 roku do Krajowego Rejestru Dobrych Praktyk Niematerialnego Dziedzictwa!!!

HARMONOGRAM KONKURSU                                                        

sobota 9 lipca

15:50 KOROWÓD – spod Leśnej Chaty do Estrady nad zalewem

16:00-19:00 występy konkursowe (rejestracja zespołu przed występem)

  1. Kapela dudziarska I z Moszczanki i Skrzebowej, pow. ostrowski
  2. KGW z Moszczanki, pow. ostrowski – zwyczaj Wywożenie młodożeńcowych
  3. Kapela dudziarska II z Moszczanki i Skrzebowej, pow. ostrowski
  4. Zespół Folklorystyczny KALINA z Blizanowa, pow. kaliski (śpiew)
  5. Kapela FURMANY z Gorzyc Wielkich, pow. ostrowski – zwyczaj Zabawa w karczmie
  6. Zespół Śpiewaczy JANKOWIANIE ZALEŚNI, pow. ostrowski (śpiew)
  7. Zespół Tańca Ludowego KOSYNIERZY z Kapelą koźlarską z Przygodzic, pow. ostrowski – tańce i przyśpiewki z Dąbrówki Wlkp.
  8. Michał Przybył z Gorzyc Wielkich (śpiew)
  9. Zespół Śpiewaczy ŁAGIEWNICZANIE z Łagiewnik, pow. krotoszyński (śpiew)
  10. Kapela Ludowa KALINA z Blizanowa, pow. kaliski
  11. Zespół Folklorystyczny PIWONICE z Kalisza (śpiew)
  12. Maria Pomogier z Łagiewnik, pow. krotoszyński (śpiew)
  13. Zespół Folklorystyczny LISKOWIANIE z Liskowa, pow. kaliski (śpiew)
  14. Adrian Kubczyk z Cekowa (śpiew)
  15. Zespół Śpiewaczy ŁĄKOCANIE, pow. ostrowski (śpiew)
  16. Danuta Kowalska z Piwonic w Kaliszu (śpiew)
  17. Kapela Ludowa SŁONECZKO z Opatówka, pow. kaliski
  18. Lucyna Wrzesińska z Kaliny z Blizanowa, pow. kaliski (śpiew)
  19. Zespół Śpiewaczy CEKOWIANKI z Cekowa, pow. kaliski (śpiew)

HARMONOGRAM KONKURSU                                                                                       niedziela 10 lipca

10:30 – rozpoczęcie 2. dnia Biesiady Folkloru

11:00-14:00 występy konkursowe (rejestracja zespołu przed występem)

  1. Kapela Ludowa BRZEZINY I skład, pow. kaliski
  2. Zespół Folklorystyczny DORUCHOWIANIE żeńska, pow. ostrzeszowski (śpiew)
  3. Zespół Śpiewaczy OPATOWIANIE z Opatówka, pow. kaliski (śpiew)
  4. Kapela Ludowa BRZEZINY II skład, pow. kaliski
  5. Zespół Folklorystyczny DORUCHOWIANIE męska, pow. ostrzeszowski (śpiew)
  6. Janina Plichta z Czempisza, pow. kaliski (śpiew)
  7. Kapela Ludowa SAMI SWOI z Opatówka, pow. kaliski
  8. Lech Owczarek z Doruchowa, pow. ostrzeszowski (śpiew)
  9. Zespół Pieśni BRZEZINIANKI z Brzezin, pow. kaliski (śpiew)
  10. Zespół KOŹMINIACY z Koźminka, pow. kaliski (śpiew)
  11. Zespół Śpiewaczy OŁOBOK, pow. ostrowski ­ tańce z Ołoboku i Wielkopolski
  12. Zespół z KOCINY, pow. ostrowski (śpiew)
  13. Zofia Pyrek z Koźminiaków, pow. kaliski (śpiew)
  14. Zespół Śpiewaczy KORZENIEWIANKI z Korzeniewa, pow. kaliski (śpiew)
  15. Mirosława Gajda z Kociny, pow. ostrowski (śpiew)
  16. Zespół Pieśni i Tańca OŁOBOK, pow. ostrowski (śpiew)
  17. Kapela z KOCINY, pow. ostrowski
  18. Brygida Olszewska z Koźminiaków, pow. kaliski (śpiew)
  19. Zespół Ludowy GŁOGOWIANIE z Głogowej, pow. ostrowski – zwyczaj Przy karcianym stoliku Władka Nadobnego

14:00-15:00 PRZERWA

15:00-18:00 występy konkursowe (rejestracja zespołu przed występem)

  1. Zespół Śpiewaczy KALINA z Nowej Wsi, pow. krotoszyński (śpiew)
  2. Ewa Przestacka z Dąbrowy, pow. jarociński (skrzypce)
  3. Mirosława Juskowiak z Nowej Wsi, pow. krotoszyński (śpiew)
  4. Halina Wałęsa i Marta Krzekotowska z Nowej Wsi, Duży/Mały (śpiew)
  5. Zespół Śpiewaczy DĄBROWIANKI z Dąbrowy, pow. jarociński (śpiew)
  6. Stefan Zasadzka z Dąbrowy, pow. jarociński (akordeon)
  7. Zespół Pieśni i Tańca TURSKO, pow. pleszewski – tańce ze wsi Tursko i okolic
  8. Wanda Kusterka z Lutogniewa, pow. krotoszyński (śpiew)
  9. Zespół Śpiewaczy KOBIERZANKI z Kobierna, pow. krotoszyński (śpiew)
  10. Maria Pierunek z Lutogniewa, pow. krotoszyński (śpiew)
  11. Zespół Śpiewaczy BIADKOWIANKI z Biadek, pow. krotoszyński (śpiew)
  12. Jadwiga Grzesiek z Kobierna, pow. krotoszyński (śpiew)
  13. Zespół Śpiewaczy LUTOGNIEWIACY z Lutogniewa, pow. krotoszyński (śpiew)
  14. Agnieszka Jędrkowiak z Kobierna, pow. krotoszyński (śpiew)
  15. Zespół Folklorystyczny SNUTKI z Potarzycy gr. młodzieżowa – Kujawiak z oberkiem
  16. Małgorzata Olszewska z Lutogniewa, pow. krotoszyński (śpiew)
  17. Zespół Folklorystyczny SNUTKI z Potarzycy dziecięca, pow. jarociński – zabawy krakowskie
  18. Kapela dudziarska I ZF SNUTKI z Potarzycy, pow. jarociński
  19. Kapela dudziarska II ZF SNUTKI z Potarzycy, pow. jarociński
  20. Zespół Folklorystyczny SNUTKI z Potarzycy grupa dorosłych – zwyczaj Dożynki w Golinie

18:00-19:30 POTAŃCÓWKA TRADYCYJNA / OBRADY JURY

19:30 OGŁOSZENIE WYNIKÓW I WRĘCZENIE NAGRÓD


Głównym założeniem Biesiady jest ochrona i dokumentacja najcenniejszych tradycji regionalnych w dziedzinie folkloru, a także możliwość spotkania się środowiska twórców i kontynuatorów kultury ludowej w celu wymiany doświadczeń oraz konsultacji z folklorystami. Dlatego ważne jest, aby wybrać do przeglądu utwory cenne, oryginalne, nie prezentowane w poprzednich Biesiadach Folkloru, charakterystyczne dla miejsca działalności zespołu. Zachęcamy do udziału w nowych kategoriach – dla gawędziarzy ludowych i w Duży/Mały dla mistrza i ucznia. Zespoły dziecięce będą oceniane w osobnej kategorii.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę : https://www.facebook.com/events/561069179014531?ref=newsfeed

źródło : https://www.facebook.com/CK.Brzeziny/photos/pcb.5467312946659539/5467277619996405/

Redaktor:

Monika Kaczmarek – Redaktor portalu BiskupiceOloboczne.pl oraz max-dywanik.pl

Mateusz Wojciechowski – www.mateuszwojciechowski.pl