Czwarta edycja programu wymiany pieców węglowych

536

Po raz czwarty mieszkańcy Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce będą mogli ubiegać się o dofinansowanie do wymiany pieców węglowych na bardziej przyjazne środowisku. Nabór wniosków rusza 1 kwietnia. Zapoczątkowany w 2019 roku program cieszy się dużym zainteresowaniem. Przez trzy lata skorzystało z niego 263 beneficjentów. W 133 przypadkach piece wymieniono na kocioł na ekogroszek, w 101 – na kocioł gazowy, w 28 – na kocioł na pelet, a w 1 przypadku na pompę ciepła – podsumowuje Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Jerzy Łukasz Walczak.

W tym roku w uchwale w sprawie określenia zasad udzielenia dotacji celowej z budżetu Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce na trwałą likwidację ogrzewania węglowego i zastąpienie go proekologicznymi systemami grzewczymi wprowadzono istotną zmianę – dofinansowanie nie obejmie już wymiany pieca węglowego na kocioł na ekogroszek, co jest w pełni spójne z innym ogólnopolskim proekologicznym programem pn. „Czyste powietrze”.

Dofinansowanie obejmie koszty demontażu starych pieców oraz zakupu i montażu nowego źródła ogrzewania. Nie będzie można przeznaczyć go na m.in. instalację ogrzewania w nowo budowanych obiektach, przygotowanie dokumentacji związanej z jego wymianą, zakup urządzeń, które nie będą trwale ogrzewały budynku, instalacje kominkowe, wymianę bądź modernizację istniejącego już systemu proekologicznego.

Wsparcie w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych (jego maksymalną kwotę podniesiono w tym roku z 4.000 na  4.500 zł na jednego beneficjenta) może dotyczyć: osób fizycznych, wspólnot mieszkaniowych posiadających nieruchomości na terenie gminy, osób prawnych, przedsiębiorców oraz jednostek sektora finansów publicznych będących gminną lub powiatową osobą prawną.

Uwaga! Program gminny można łączyć ze wspomnianym już ogólnopolskim programem pn. „Czyste powietrze”, co w praktyce oznacza dwa źródła dofinansowania do wymiany pieca.

*Wszyscy, którzy stali w ubiegłym roku w kolejce, otrzymali dofinansowanie.

Więcej informacji na temat warunków skorzystania z programu gminnego w Referacie Geodezji – 3 piętro, pokój nr 31 lub pod nr telefonu 62 762 97 70 (pn-pt w godzinach pracy magistratu)https://noweskalmierzyce.pl/pl/strona/dofinansowanie-do-wymiany-pieca

W Urzędzie Gminy znajduje się również Gminny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny Programu Priorytetowego Czyste Powietrze  – 3 piętro, pokój nr 29, nr telefonu 62 762 97 59 (pn – godz. 9.00 – 11.30 i wt-pt w godz. 08.00 – 10.30) lub pod adresem https://noweskalmierzyce.pl/pl/strona/czyste-powietrze

Magdalena Kąpielska