Na Patriotyczną Nutę – obchody 11 listopada 2021 r. w Biskupicach Ołobocznych

886

Obchody 103-ciej rocznicy odzyskania niepodległości, podobnie jak w poprzednich latach odbyły się w Biskupicach Ołobocznych pod znakiem pamięci i wdzięczności naszego społeczeństwa dla pokoleń, którym było dane żyć, walczyć i umierać za ojczyznę. Mszę świętą w intencji Ojczyzny oraz poległych za wolną Polskę mieszkańców Biskupic Ołobocznych (do 1921r. Biskupice Szalone) odprawił ksiądz proboszcz Damian Marynowski. Następnie w asyście sztandarów Ochotniczej Straży Pożarnej oraz pozostałych organizacji społecznych, wszyscy udaliśmy się pod   Pomnik Poległych za Ojczyznę, gdzie przedstawiciele naszej społeczności złożyli wiązanki kwiatów oraz znicze. Po krótkiej modlitwie i odśpiewaniu pieśni patriotycznych udaliśmy się do sali wiejskiej, gdzie kontynuowano dalsze obchody związane z świętem odzyskania niepodległości.

 Wśród przybyłych gości byli Burmistrz Miastach i Gminy Nowe Skalmierzyce Jerzy Łukasz Walczak oraz poseł na sejm RP Pan Tomasz Ławniczak, który wygłosił krótki referat na temat znaczenia wolnej Polski we wspólnocie narodów europejskich w kontekście deklaracji Roberta Schumana. Rozwinięcie idei zjednoczeniowej, ojca Unii Europejskiej przedstawili nam członkowie Instytutu Myśli Schumana z Odolanowa. 

Następnie przy kawie i ciastku wspólnie z Kapelą z Nad Baryczy biesiadowano przy rytmach pieśni patriotycznych, nawiązujących do wydarzeń z przed 100 lat. Szczególne podziękowania należą się dla organizatorów tj. Sołtysa, Rady Sołeckiej i Stowarzyszenia Teatr Misterium w Biskupicach Ołobocznych oraz jak zawsze pomocnych Pań z Koła Gospodyń Wiejskich. 

Grzegorz Wojciechowski