55-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Skalmierzyckiej

685

4 września 1966 roku to jedna z najważniejszych dat dla skalmierzyckiego sanktuarium. Prymas Stefan Wyszyński przybył wówczas do Skalmierzyc, aby dokonać koronacji obrazu Matki Bożej. 55 lat po wydarzeniu pamięć o tamtych uroczystościach jest nadal żywa i pielęgnowana.

Przygotowania do rocznicy trwały od dłuższego czasu. Z inicjatywy ks. kan. Sławomira Nowaka zlecono gdańskiemu artyście Kamilowi Drapikowskiemu wykonanie złotej róży z płatkami z bursztynu. W efekcie powstało prawdziwe dzieło sztuki, które będzie podziwiane przez kolejne pokolenia. Róża została poświęcona przez samego papieża Franciszka! Pielgrzymi przybyli do Watykanu w 400-rocznicę istnienia skalmierzyckiej kaplicy. W sposób szczególny pozdrawiam wiernych z sanktuarium maryjnego w Skalmierzycach w diecezji kaliskiej – powiedział Papież pozdrawiając w dniu 18 sierpnia uczestników audiencji- Matka Boga i nasza Matka niech towarzyszy Wam, Waszym rodzinom i wszystkimi, którzy z miłością przychodzą do Niej, aby zawierzać siebie Jej matczynej, czułej opiece. Proszę, módlcie się także za mnie. Z serca wam błogosławię. Jak podkreśla kustosz sanktuarium ks. Sławomir Nowak spotkanie z głową Kościoła było dla wszystkich ogromnych przeżyciem: Gdy podszedł do nas, położył rękę na róży, którą mieliśmy w specjalnym kartonie i chwilę się modlił wypowiadając słowa błogosławieństwa. Myślę, że są to chwile nie do zapomnienia, które zostają głęboko w sercu.

Uroczyste odsłonięcie obrazu wraz z różą obyło się 4 września br. podczas mszy świętej sprawowanej przy uczestnictwie licznego duchowieństwa z biskupem Łukaszem Buzunem na czele, burmistrza Jerzego Łukasza Walczaka, pocztów sztandarowych, Miejsko-Gminnej Orkiestry Dętej przy OSP Skalmierzyce oraz licznych wiernych- Koronacja obrazu nie przydaje Matce Bożej jakiejś specjalnej chwały, gdyż w oczach Boga jest umiłowaną córką Boga Ojca– zaznaczył biskup Buzun– ale my przez to wyrażamy to, że Maryja jest dla nas Królową, a jednocześnie musimy wiedzieć, że nie tylko chodzi o koronę, ale przede wszystkim chodzi o to, że my sami musimy być tą koroną (…), że nasze życie musi mieć specjalny wydźwięk. To jest dla nas jakby idea przewodnia.  Jak podsumował ks. kan. Sławomir Nowak: 55 lat temu do tej świątyni wkroczył prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński. Przybył tutaj jako pielgrzym, aby pokłonić się naszej Matce, Pani Skalmierzyckiej. Aby tutaj przed Nią klęknąć i w cichości serca modlić się za ojczyznę. Ilu to ludzi przybyło, ilu pielgrzymów, którzy chcieli się pokłonić Matce Bożej. Chciałbym abyśmy dzisiaj w swoich modlitwach wspomnieli księdza Czwojdę, który zapoczątkował tę koronację.

Specjalnym gościem uroczystości była piosenkarka Eleni, która dała koncert dedykowany Matce Bożej.

Autor: Aleksander Liebert

Źródło: https://noweskalmierzyce.pl/pl/news/55-lecie-koronacji-obrazu-matki-bozej-skalmierzyckiej