Kronika szkolna Biskupic Ołobocznych – II wojna światowa cz. 1 [CYKL]

877

Rok 1939 przyniósł naszej Ojczyźnie tragedię jakiej w swojej długiej historii jeszcze nie widziała. Wojna pochłonęła 6 milionów ofiar i zostawiła nasz kraj w kompletnej ruinie. Wojska Rzeszy Niemieckiej i Związku Radzieckiego nie znały litości i wprowadzały nowe porządki siłą. Historie te znamy z podręczników i filmów, jednak niektórzy z nas mają to szczęście, że posiadają przodka, który pamięta tamte okrutne czasy i mogą czerpać z jego wspomnień.
Zachowały się również zapiski kroniki szkolnej, w której temat okupacji niemieckiej został bardzo szczegółowo opisany. Zawiera opisy działań niemieckiej policji pomocniczej na terenach naszej wsi oraz relacje świadków z tamtych dni. Sukcesywnie będziemy publikować kolejne części tej historii.

W tej części zapoznamy się z początkami okupacji. Przeczytamy o strachu jaki przeżywali nasi przodkowie na wieść o zbliżającej się armii niemieckiej. Represjach na ludności cywilnej. Ukrywaniu polskich oficerów i brutalnych poszukiwaniach broni przez hilfspolizei. Zapraszamy do lektury i odkrywania historii swojej rodziny.

Pierwsze wieści o nadciągających żołnierzach i początek okupacji: (kliknij w zdjęcie, aby powiększyć)

Tekst kroniki szkolnej Biskupice Ołoboczne

Rewizje za bronią w domu rodziny Zębskich:

Tekst kroniki szkolnej Biskupice Ołoboczne

Dalsze rewizje:

Tekst kroniki szkolnej Biskupice Ołoboczne

Kolejne przeszukiwania:

Tekst kroniki szkolnej Biskupice Ołoboczne

Tutaj kończy cię pierwsza część tej fascynującej opowieści. Zapraszamy do kolejnych, a w nich między innymi o przybyciu Gestapo do wsi i losach nauczycielki z naszej szkoły.

Zachęcamy również do podsyłania nam materiałów historycznych z życia naszej wsi np. zdjęć i dzienników. Opracujemy je i udostępnimy, aby wszyscy chętni mogli się z nimi zapoznać i nie zostały zapomniane. Gwarantujemy zwrot materiałów.

Przypominamy również o zgłaszaniu kolejnych nazwisk które wcześniej nie były zamieszczone na tablicy upamiętniającej ofiary II wojny światowej wiszącej na pomniku. Pragniemy aby lista była pełna i nie pomijała żadnych osób. Więcej informacji tutaj: https://biskupiceoloboczne.pl/2020/06/16/pomnik-pamieci-poleglych-w-biskupicach-olobocznych-tablica-pamiatkowa-2020/

Źródło zdjęcia: Hans Sönnke – https://alexanderandsonsrestorations.com/helmet-grinning-skull-short-history-danzig-police-helmet

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.