Strona główna Historia Parafia Biskupice Ołoboczne Mija 10 lat od wizytacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Biskupicach Ołobocznych...

Mija 10 lat od wizytacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Biskupicach Ołobocznych [FILM z 2010 roku]

W 2020 roku mija 10 lat od wizytacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Biskupicach Ołobocznych.

Kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej wizytowała parafię pw. Św. Bartłomieja w Biskupicach Ołobocznych 13.10.2010 r. i zgromadziła całe tłumy wiernych w naszym kościele. Byliśmy z nim na mszach i nabożeństwach. O 21.00 czuwaliśmy przy nim na Apelu Jasnogórskim. Biskupice Ołoboczne pożegnały obraz 14 października. Wszystkie te wydarzenia możemy odświeżyć oglądając film poniżej. Skąd wzięła się ta tradycja i kto ją zapoczątkował?

Idea wędrówki kopii Obrazu Jasnogórskiego narodziła się w okresie niezwykle trudnym dla Kościoła i narodu polskiego. W latach 1953-1956 przebywający w więzieniu Prymas polski kard. Stefan Wyszyński opracował plan duchowego przygotowania narodu do jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Polski, którego istotną częścią miała być właśnie peregrynacja. Śp. o. Teofil Krauze, paulin, który w latach pięćdziesiątych był kustoszem Jasnogórskiego Sanktuarium opowiadał, że gdy w 1956 roku Cudowny Obraz był niesiony w procesji po Wałach, ludzie wołali: “Matko, przyjdź do nas”.


W lutym 1957 roku, paulini z Jasnej Góry podjęli się przygotowania kopii Cudownego Obrazu. W maju 1957 roku Prymas Polski zawiózł kopię Cudownego Obrazu do Rzymu. Ówczesny papież Pius XII zaaprobował pomysł peregrynacji i w dniu 14 maja poświęcił obraz. 26 sierpnia w święto Matki Bożej Częstochowskiej odbyła się na Jasnej Górze uroczystość rozpoczęcia milenijnego Nawiedzenia. Obecny był cały Episkopat Polski, delegacje księży ze wszystkich diecezji oraz wielka rzesza pielgrzymów. Cudowny Obraz przeniesiono do bazyliki i tutaj nastąpił symboliczny obrzęd “pocałunku” – zetknięcia Cudownego Obrazu z kopią. Kopia Cudownego Obrazu rozpoczęła swą pielgrzymkę po Polsce 29 sierpnia 1957 roku od archikatedry warszawskiej.

Video materiał udostępniony za oficjalną zgodą studio video Andrzej Dajek. Miniaturka pochodzi w/w nagrania.

Nasi partnerzy

Najnowsze

Festyn Północ – Południe 2021

PÓŁNOC GÓRĄ!!!W niedzielę czwartego lipca br. odbył się już po raz 15 FESTYN RODZINNY PÓŁNOC – POŁUDNIE. Przez naszą wieś Biskupice Ołoboczne...

Turnieje z okazji 100-lecia KKS Pogoń Nowe Skalmierzyce

19-20 oraz 26-27 czerwca br. na stadionie w Nowych Skalmierzycach rozgrywały się turnieje z okazji 100-lecia KKS Pogoń Nowe Skalmierzyce. W pierwszy...

Absolutorium dla burmistrza Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce

16 czerwca 2021 r. burmistrz Jerzy Łukasz Walczak uzyskał od radnych jednogłośne wotum zaufania oraz absolutorium za wykonanie budżetu w roku ubiegłym....

Relacja z “Dnia Matki 2021” – poczęstunku zorganizowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich Biskupice Ołoboczne.

6 czerwca z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich w Biskupicach Ołobocznych w sali wiejskiej odbyło się spotkanie dla wszystkich mam z naszej wsi. Impreza...