Mija 10 lat od wizytacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Biskupicach Ołobocznych [FILM z 2010 roku]

1896

W 2020 roku mija 10 lat od wizytacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Biskupicach Ołobocznych.

Kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej wizytowała parafię pw. Św. Bartłomieja w Biskupicach Ołobocznych 13.10.2010 r. i zgromadziła całe tłumy wiernych w naszym kościele. Byliśmy z nim na mszach i nabożeństwach. O 21.00 czuwaliśmy przy nim na Apelu Jasnogórskim. Biskupice Ołoboczne pożegnały obraz 14 października. Wszystkie te wydarzenia możemy odświeżyć oglądając film poniżej. Skąd wzięła się ta tradycja i kto ją zapoczątkował?

Idea wędrówki kopii Obrazu Jasnogórskiego narodziła się w okresie niezwykle trudnym dla Kościoła i narodu polskiego. W latach 1953-1956 przebywający w więzieniu Prymas polski kard. Stefan Wyszyński opracował plan duchowego przygotowania narodu do jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Polski, którego istotną częścią miała być właśnie peregrynacja. Śp. o. Teofil Krauze, paulin, który w latach pięćdziesiątych był kustoszem Jasnogórskiego Sanktuarium opowiadał, że gdy w 1956 roku Cudowny Obraz był niesiony w procesji po Wałach, ludzie wołali: „Matko, przyjdź do nas”.


W lutym 1957 roku, paulini z Jasnej Góry podjęli się przygotowania kopii Cudownego Obrazu. W maju 1957 roku Prymas Polski zawiózł kopię Cudownego Obrazu do Rzymu. Ówczesny papież Pius XII zaaprobował pomysł peregrynacji i w dniu 14 maja poświęcił obraz. 26 sierpnia w święto Matki Bożej Częstochowskiej odbyła się na Jasnej Górze uroczystość rozpoczęcia milenijnego Nawiedzenia. Obecny był cały Episkopat Polski, delegacje księży ze wszystkich diecezji oraz wielka rzesza pielgrzymów. Cudowny Obraz przeniesiono do bazyliki i tutaj nastąpił symboliczny obrzęd „pocałunku” – zetknięcia Cudownego Obrazu z kopią. Kopia Cudownego Obrazu rozpoczęła swą pielgrzymkę po Polsce 29 sierpnia 1957 roku od archikatedry warszawskiej.

Video materiał udostępniony za oficjalną zgodą studio video Andrzej Dajek. Miniaturka pochodzi w/w nagrania.